Epätodennäköiset ääripäät kohtasivat, kun viihdejätti Marvel joutui muokkaamaan uutuussarjakuvaansa sen Indonesian sisäpolitiikkaan liittyvien uskonnollisten piiloviestien vuoksi. Viestit paljastuivat vasta ilmestymisen jälkeen tarkkasilmäisten lukijoiden ansiosta.
Marvel on viimeisien vuosien aikana menestynyt ennen kaikkea supersankarielokuviensa ansiosta, mutta sen juuret ovat sarjakuvissa. Yksi yhtiön merkittävimmistä sarjoista on X-Men eli Ryhmä-X, joka käynnistettiin huhtikuun alussa uudelleen nimellä X-Men Gold.
Sarjan ensimmäisestä numerosta löytyi kuitenkin piiloviestejä, jotka sarjan indonesialainen piirtäjä Ardian Syaf oli piilottanut eri ruutuihin. Huomio on kiinnittynyt ennen kaikkea kahteen piiloviestiin, joita satunnainen lukija ei todennäköisesti huomaa.
Selkein on Kolossi-nimisen mutantin paidasta löytyvä "QS 5:51", joka viittaa kiistanalaiseen jakeeseen Koraanissa. Numero 51 toistuu kuvituksessa myös muualla sarjakuvassa. Toinen yksityiskohta on numerosarja 212, joka viittaa viime vuoden joulukuussa (2.12.) pidettyyn suurmielenosoitukseen.
Sarjakuvan kustantaja Marvelia viestit eivät miellyttäneet, vaan se ilmoitti muuttavansa Syafin piirtämät kiistanalaiset ruudut lehden digiversioon ja tuleviin painoksiin. Lisäksi yhtiö kertoi aloittavansa kurinpitotoimet piirtäjää vastaan.
Viestien avaaminen ja yhteys niiden välillä vaativat pienen katsauksen Koraaniin ja Indonesian sisäpolitiikkaan. QS 5:51 on viittaus Koraanin viidennen suuran 51. jakeeseen, jonka yksi suomennos kuuluu seuraavasti.
– Te, jotka uskotte! Älkää lyöttäytykö juutalaisten ja kristittyjen ystäviksi, - he ovat ystäviä vain toisilleen, ja joka ottaa heidät liittolaisikseen, on yksi heistä. Jumala ei totisesti ulota johdatustaan väärämielisiin.
Kuten uskonnollisilla teksteillä usein, käännöksen tarkkuudesta ja perimmäisestä tarkoituksesta on useita eri mielipiteitä. Jakeella on monia käännöksiä eri kielille, joissa suomeksi ystäviksi käännetty arabiankielinen sana (awliya) saa erilaisia merkityksiä.
Indonesiaksi se on käännetty johtajaksi. Käännöksellä on merkitystä, etenkin kun se yhdistetään Syafin käyttämään numerosarjaan.
212 on viittaus päivämäärään 2.12., jolla tarkoitetaan viime vuoden joulukuussa tapahtunutta valtavaa mielenosoitusta Indonesian pääkaupungissa Jakartassa. Silloin jopa 200 000 muslimia oli saapunut osoittamaan mieltään Jakartan kuvernööriä Basuki Tjahaja Purnamaa vastaan.
Purnama, joka tunnetaan Indonesiassa ennen kaikkea lempinimellään Ahok, on 50 vuoteen ensimmäinen pääkaupunki Jakartan kuvernööri, joka ei ole muslimi. Mielenosoittajat vaativat Ahokin tuomitsemista jumalanpilkasta, koska tämä oli kristittynä epäillyt vaalikampanjan aikana joidenkin muslimien jättävän äänestämättä häntä juuri viidennen suuran 51. jakeen perusteella.
Myös Syaf osallistui mielenosoituksiin. Muslimipiirtäjä on myöntänyt piiloviestien laittamisen, mutta kiistänyt niiden olevan tarkoitettu kristittyjä tai juutalaisia vastaan.
Harri Ahola / Lännen Media