"Pi­de­tään me pää kyl­mä­nä", pää­mi­nis­te­ri Orpo kom­men­toi Trumpin puheita

Petteri Orpon mukaan sodankäynnistä on tehtävä Venäjälle entistä kalliimpaa. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto
Petteri Orpon mukaan sodankäynnistä on tehtävä Venäjälle entistä kalliimpaa. LEHTIKUVA / Antti Aimo-Koivisto

– Pidetään me pää kylmänä, pääministeri Petteri Orpo (kok.) kommentoi Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin ensimmäisiä puheita tämän virkaanastumisen jälkeen.

Orpo viittasi Trumpin sanomisiin koolle kutsumansa EU-vaikuttamisseminaarin avajaispuheessa.

Pääministeri sanoi ymmärtävänsä Trumpin näkemyksen siitä, että Euroopan on kannettava enemmän vastuuta omasta turvallisuudestaan. Hän totesi myös, että Trumpin suunnalta kuullaan vielä monenlaisia avauksia.

– Me olemme kaikki varautuneet siihen, että tulee paljon yllättäviäkin tilanteita ja tulee varmasti muutoksia, jotka vaikuttavat meihin paljon, Orpo kommentoi myöhemmin tiedotustilaisuudessa.

Pääministerin mukaan Trumpin maanantaina pitämä puhe oli voimakkaasti kotiyleisölle suunnattu, mitä hän piti osittaisena helpotuksena.

– On oltu jossain määrin huolissaan siitä, mitä hän linjaa esimerkiksi kauppapolitiikasta Euroopan suhteen. Siinä tuli viestiä, joka viittasi kauppataseen tasapainottamiseen, Orpo sanoi.

Yhdysvaltojen irtaantumista Pariisin ilmastosopimuksesta Orpo kuvaili isoksi pettymykseksi. Hän painotti kuitenkin, että Yhdysvallat on Suomen tärkein kahdenvälinen liittolainen sotilaallisesti ja taloudellisesti.

Samalla Orpo totesi, että kauppapolitiikan osalta Suomen kannattaa vaikuttaa Yhdysvaltoihin nimenomaan EU:n kautta. Orpon mukaan myös EU:n tulisi Yhdysvaltojen tapaan leikata sääntelyä ja raportointivelvoitteita sekä saada liikkeelle yksityistä pääomaa.

– Yhdysvallat tulee Trumpin kaudella toteuttamaan kunnianhimoista deregulaatio-ohjelmaa, minkä vuoksi myös EU:n tulee ottaa iso leka käyttöön.

Trumpin puhetta analysoitiin Pohjoismaiden kesken

Trump on viime aikoina kohauttanut puheillaan, joiden mukaan hän haluaisi Tanskalle kuuluvan Grönlannin saaren Yhdysvaltojen haltuun. Maanantaina hän sanoi virkaanastujaispuheessaan, että Yhdysvallat ottaa Panaman kanavan takaisin.

Orpon mukaan Suomen lähtökohta on kansainvälisen sääntöpohjaisen järjestelmän kunnioittaminen. Hän sanoi Suomen ja Yhdysvaltojen keskustelevan suoraan kaikista asioista.

– Me kunnioitamme ja puolustamme sitä, että ei maiden rajoja siirrellä.

Pääministeri sanoi, että Trumpin Grönlanti-puheiden taustalla näkyy se, että alueen strateginen merkitys on kasvanut paljon.

Orpo ja presidentti Alexander Stubb keskustelivat maanantai-iltana Pohjoismaiden pääministerien kanssa Yhdysvaltojen uudesta hallinnosta. Orpon mukaan kokouksessa analysoitiin myös Trumpin puhetta ja ensimmäisiä linjauksia.

Ei rauhanneuvotteluja Euroopan yli

Orpo sanoi, että huolimatta Yhdysvaltojen linjauksista Euroopan on otettava suurempi rooli Ukrainan tukemisessa, koska maan tukeminen liittyy suoraan Euroopan omaan turvallisuuteen ja varautumiseen.

– Geopoliittinen tilanne on sellainen, että EU ei voi laskea kenenkään varaan, vaan meidän täytyy auttaa itse itseämme.

Pääministeri jatkoi sanomalla, että rauhaa ei voi neuvotella ilman Ukrainaa tai Euroopan yli. Samalla hän totesi, että presidentti Vladimir Putinin Venäjä on Euroopalle pitkäaikainen ja pysyvä turvallisuusuhka.

– Vaikka sotiminen loppuisi, en näe, että Putinin Venäjän uhka Euroopalle vähenisi.

Orpo totesi, että vahvoja pakotteita Venäjän suhteen täytyy jatkaa.

– Pikaratkaisua Ukrainan tilanteeseen tuskin tulee. Sodankäynnistä on tehtävä Venäjälle entistä kalliimpaa, Orpo sanoi.

Orpo kertoi tulkinneensa myös Trumpin puhetta niin, että tuore presidentti tukee sanktiopolitiikka ja Ukrainaa.

Varjolaivastolle hän sanoi tehtävän kaiken, mikä on mahdollista.

– Etsimme keinoja kansallisesti, EU:ssa sekä Natossa, Orpo kertoi.

Pääministerin kokoonkutsuman seminaarin tavoitteena oli käydä keskustelua Suomen EU-vaikuttamistavoitteista uuden komission aloitettua työnsä. Tapahtuma oli suunnattu muun muassa työmarkkinajärjestöjen, ympäristöjärjestöjen ja muiden sidosryhmien edustajille.

Ilmoita asiavirheestä