Pe­siss­tu­dio: Sot­ka­mon hurja tarina ohi? – Kruu­nunp­rin­ses­sa Vic­to­ria su­lat­tai­si Antin sydämen

Hallipesis SM-loppuottelu Vimpeli vs. Joensuu. Perttu Ruuska löi kolme juoksua
Hallipesis SM-loppuottelu Vimpeli vs. Joensuu. Perttu Ruuska löi kolme juoksua

Pesäpalloilun miesten hallimestaruudet ratkottiin Seinäjoella viime viikonloppuna, ja Vimpelin Veto juhli toista peräkkäistä hallimestaruutta.

Lopputurnauksessa ei nähty Sotkamon Jymyä, joka on pesäpalloilun ulkopeleissä napannut miesten SM-mitalin vuodesta 2000 lähtien joka vuosi.

Ilkan pesisstudiossa toimittajat ja pelaajat arvioivat, mitkä joukkueet taistelevat miesten SM-mitaleista tällä kaudella.

Myös uusi sarjajärjestelmä, seurojen taloustilanne ja historialliset pesiskauden avaukset Ruotsissa ja Espanjassa aiheuttavat keskustelua. Nähdäänkö Ruotsin kruununprinsessa Victoria Tukholman pesistapahtumassa 22. huhtikuuta?

JARNO RANTA

Ilmoita asiavirheestä