Pe­rus­suo­ma­lais­ten puo­lue­ko­kous jatkuu tänään – luvassa pre­si­dent­ti­eh­dok­kaan nimitys ja Purran lin­ja­pu­he

Luvassa on myös puolueen puheenjohtajan Riikka Purran linjapuhe. Eilen Purra valittiin jatkokaudelle ilman vastaehdokkaita. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Luvassa on myös puolueen puheenjohtajan Riikka Purran linjapuhe. Eilen Purra valittiin jatkokaudelle ilman vastaehdokkaita. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Perussuomalaisten puoluekokous jatkuu tänään Tampereella. Puolue valitsee presidenttiehdokkaakseen eduskunnan puhemiehen Jussi Halla-ahon. Luvassa on myös puolueen puheenjohtajan Riikka Purran linjapuhe.

Eilen Purra valittiin jatkokaudelle ilman vastaehdokkaita. Myös muu puheenjohtajisto pysyi ennallaan.

Puolueen ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa Leena Meri, toisena varapuheenjohtajana Mauri Peltokangas ja kolmantena varapuheenjohtajana Sebastian Tynkkynen.

Puoluesihteeri meni kuitenkin vaihtoon, kun Harri Vuorenpää voitti nykyisen puoluesihteerin Arto Luukkasen toisella äänestyskierroksella.

Eilen sekä Purra että puolueen työntekijä Matti Putkonen haukkuivat puheissaan median.

Valtiovarainministeri Purra sanoi lisäksi STT:lle, että tulevassa budjetissa lähdetään siitä, että säästöjä löydetään myös etupainotteisesti.

– Julkisen talouden tila on sellainen, että meidän pitää kyetä vaikuttaviin toimiin, ja meidän pitää kyetä näyttämään, että me olemme tosissamme.

Budjettia rakennetaan parhaillaan valtiovarainministeriössä. Hallituspuolueiden väliset neuvottelut eli niin sanottu budjettiriihi on syyskuussa. Purra uskoo, että monenlaisia haasteita varmasti tulee.

Purran mukaan sitä ennen RKP:n ja perussuomalaisten pitäisi kuitenkin selvittää välinsä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä