Pe­rus­suo­ma­lais­ten nuorten tviit­tiä pi­de­tään ra­sis­ti­se­na – Li An­ders­son: "Näin kris­tal­lin­kirk­kaas­ti ra­sis­ti­sia kan­nan­ot­to­ja on kut­sut­ta­va oi­keil­la ni­mil­lä"

Perussuomalaisten nuorten 18. toukokuuta julkaisema Twitter-päivitys. KUVA: Kuvakaappaus
Perussuomalaisten nuorten 18. toukokuuta julkaisema Twitter-päivitys. KUVA: Kuvakaappaus

Perussuomalaisten nuorten tviitti on herättänyt keskustelua sosiaalisessa mediassa. Sitä on pidetty rasistisena ja alatyylisenä.

Tviitin pohjana on Euroopan parlamentin Facebookissa julkaisema mainos, jossa on tummaihoinen nainen ja mies sekä lapsi. Kuvan yhteydessä on teksti: Päätä Euroopan tulevaisuudesta. Äänestä EU-vaaleissa 26.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä