Kukkamekkoihin ja kukkapaitoihin pukeutunut porukka ilahdutti Epstorin asiakkaita perjantaina Seinäjoella. Mukana oli väkeä vauvasta senioriin.
Pukeudu kukkamekkoon -päivä sai liikkeelle iloista väkeä ja kauppakeskuksen kahvilassa kaikui nauru ja vilkas puheensorina.
Tempauksen tarkoituksena on tuoda väriä talven keskelle pukeutumalla kukkamekkoihin tai vaikkapa havaiji-paitoihin ja nyt tapahtuma järjestettiin kolmannen kerran. Mahtui joukkoon myös muutama mehiläinen.
Kahvilassa vaihdettiin kuulumiset ja nautittiin kesäiset mansikkaleivoksen kahvin kera. Ulkona yöstä asti jatkunut lumisade ja korkeat lumikinokset eivät haitanneet nimeksikään mukavaa tunnelmaa.
Ilkka kävi kuvaamassa Periscope-lähetystä kokoontumisajoilla. Periscope on puhelinsovellus, jolla voi lähettää ja kuvata live-videota. Jatkossa Ilkan on tarkoitus tehdä yksi lähetys aina perjantaisin, josta nimi Perjantai Periskooppi.Videot näkee livenä lataamalla Periscope-sovellus älypuhelimeensa. Lähetykset nauhoitetaan ja lisätään Ilkan verkkosivuille jälkikäteen.
Katso videolta tämän päivän tunnelmia Epstorilta.