Pa­so­li­nin Jeesus ei ole sei­mes­sä makaava vauva, vaan ka­pi­nal­li­nen – Vas­tus­ti ra­han­te­koa ja vihaa

Elokuva Kristuksen elämästä on tehty Matteuksen evankeliumiin pohjalta. KUVA: YLE KUVAPALVELU
Elokuva Kristuksen elämästä on tehty Matteuksen evankeliumiin pohjalta. KUVA: YLE KUVAPALVELU

Kriitikko Pekka Eronen valitsee kolme torstain kiinnostavinta tv-elokuvaa.

Matteuksen evankeliumi ****

Jeesus Nasaretilainen puhui vihaa, voitontavoittelua ja rahantekoa vastaan. Silti hänen nimiinsä on marssittu oikein sujuvasti sotiin, urheilukentille ja bisnestapaamisiin. Marxilainen ohjaaja Pier Paolo Pasolini muistutti, että Jeesus oli aikansa radikaali ajattelija. Realistinen raamattutulkinta lähtee liikkeelle Mariasta, Joosefista ja Betlehemistä. Hienot musiikkivalinnat hivuttavat karut kuvat myyttisiin korkeuksiin. (Italia 1964)

Yle Teema & Fem torstai 14.12. klo 21.00

Syyttömät silminnäkijät **

Newyorkilaisen kioskin nurkilla tapahtuu murha. Sen ainoat todistajat ovat paikan kuuro omistaja ja hänen sokea apulaisensa. Arthur Hillerin komedia kuulostaa vanhentuneelta puujalkavitsiltä, eikä se juuri muuta olekaan. Gene Hackmanin ja Richard Pryorin armoton ylinäyttelykään ei asiaa varsinaisesti auta. Viime viikot ahdistelukohun pyörteissä kieppunut Kevin Spacey tavataan nuoruudenroolissaan konnana. (USA 1989)

TV5 torstai 14.12. klo 21.00

Majava ***

Ihmisellä on hyvä olla ystävä. Ei täällä oikein ilmankaan pärjää. Jodie Fosterin mustassa komediassa hermonsa menettänyt perheenisä ja toimitusjohtaja ottaa kaverikseen parhaat päivänsä nähneen käsinuken. Mel Gibson rusikoi voimalla läpi roolin, jossa hienovaraisemmatkin sävyt olisivat olleet paikallaan. Tuleehan kankaisesta majavasta yhdenlainen elämäntuskan suodatin. Lelumiehen vaimona ihmettelee ohjaaja Foster itse. (USA 2011)

Hero torstai 14.12. klo 21.00

Pekka Eronen

Ilmoita asiavirheestä