"Pa­rem­min kuin odo­tim­me" - Sport-nai­set läh­te­vät jat­ko­sar­jaan pe­laa­maan kär­ki­pai­kas­ta

Ida Kuoppala oli naisten SM-liigan alkusarjan maalipörssin kahdeksas. KUVA: PAULA KASKIMAA
Ida Kuoppala oli naisten SM-liigan alkusarjan maalipörssin kahdeksas. KUVA: PAULA KASKIMAA

Vaasan Sportin kausi naisten jääkiekkoliigassa on sujunut mainiosti. Vaikka alkusarjan viimeinen ottelu vahvaa Tampereen Ilvestä vastaan tuotti 0–5-tappion, nousijajoukkue sijoittui kymmenen joukkueen sarjataulukossa seitsemänneksi.

– Minun mielestäni tulos on ollut parempi kuin odotimme, iloitsee hyökkääjä Ida Kuoppala.

Sarja jakautuu nyt ylempään ja alempaan jatkosarjaan, joissa kummassakin pelaa viisi joukkuetta. Sportilla on syyskauden otteiden perusteella täydet mahdollisuudet voittaa alempi jatkosarja, mikä toisi myös paikan pudotuspeleihin.

– Jos teemme tämän määrän hommia joka ilta, kun tulemme hallille, en näe estettä, miksi emme voisi olla kärkipaikalla siinä sarjassa, päävalmentaja Mika Nummi totesi hyvän Ilves-taistelun jälkeen

Yksittäisistä pelaajista Sportin ehdottomiin onnistujiin kuuluu Kuoppala, 18, joka on tehnyt kahdeksassatoista ottelussa yhtä monta maalia. Koko liigan maalipörssissä hän on kahdeksantena.

– Hän on sellainen luontainen maalintekijä, joka ehkä tekee maaleja isommalla prosentilla kuin joku muu, Nummi luonnehtii maalitykkiään

Oheisella videolla lisää Kuoppalan ja Nummen ajatuksia liigakaudesta.

PETRI HEIKKINEN

Ilmoita asiavirheestä