Parasta viih­det­tä ovat um­pi­sur­keat kuskit, jotka häm­mäs­ty­vät tuo­ma­rien rat­kai­sus­ta

Eero Ettala on Suomen surkein kuski -ohjelman uusi juontaja. Hän on entinen lumilautailija. KUVA: MTV ohjelmatiedotus
Eero Ettala on Suomen surkein kuski -ohjelman uusi juontaja. Hän on entinen lumilautailija. KUVA: MTV ohjelmatiedotus

Suomen surkein kuski ****

Nyt otetaan jälleen mittaa vaarallisista kaahareista ja epävarmoista tientukoista.

Suomen surkeimman kuskin viidennellä tuotantokaudella juontaja on vaihtunut. Tytöttelyyn taipuvaisen Juuso Mäkilähteen tilalla juontajana nähdään nyt lumilautailija Eero Ettala, joka vaikuttaa ensimmäisen jakson perusteella sujahtavan tsempparin rooliin mallikkaasti.

Kuskeina on edelliskausien tapaan niin liikennettä pelkääviä kuin ajotaitojaan liioitteleviakin kuljettajia maalta ja kaupungista. Ihmeellistä kyllä, kaikki ovat suorittaneet ajokortin. Sitä ei uskoisi, kun ensimmäinen jakso vie heidät ajamaan keskelle Helsingin keskustaa. Tällä kertaa jokainen pääsee sentään liikkeelle.

Omat sympatiani ovat epävarmojen, mutta ajamiseensa keskittyvien kuskien puolella. Osa onnistuu ylittämään itsensä jo ensimmäisessä jaksossa.

Parasta viihdettä on kuskin hämmästys

Toisaalta parasta viihdettä ovat jatkuvasti höpöttävät, kaikkeen muuhun paitsi ajamiseen keskittyvät kuljettajat, jotka hämmästyvät umpisurkean ajonsa jälkeen aina yhtä paljon, kun suoritus ei tuomarien mielestä mennytkään putkeen.

Kaikkein pahimpia ratin takana ovat kuitenkin kanssakulkijoihin ylimielisesti suhtautuvat vauhtihirmut – sekä toisaalta omaa kuljettajaansa mollaavat apukuskit, jotka pahimmillaan häiritsevät kuljettajan keskittymistä. Ne herättävät myötäkauhun tunteita.

Kotisohvalta katsottuna parasta Suomen surkeimmassa kuskissa on se, että sitä seuratessa alkaa väkisinkin tuntea itsensä kelvolliseksi ajajaksi.

Toisaalta sarjan edetessä tehtävät vaikeutuvat. Rehellisyyden nimessä: en tiedä, kuinka hyvin tositilanteessa itse saisin laina-auton tasapainoon keinulaudan lailla kiikkuvalla lavalla. En taitaisi uskaltaa ilmoittautua mukaan.

MTV3 tiistai 13.2. klo 20.00

Riikka Happonen

Ilmoita asiavirheestä