Kostea vesihöyry nousi kuuman lähteen kirkkaasta vedestä. Tuijottaessaan siihen 8-vuotias Avril McDonald koki ensimmäistä kertaa elämässään kummallisen tunteen, josta myöhemmin tuli hänelle piinaavan tuttu. Rinnassa poltteli kipu ja voimakas huonovointisuus sai lapsen hengityksen kiihtymään.
–Aloin hyperventiloida ja tunsin, että tilanteesta on pakko päästä nopeasti pois. Kuvittelin kuolevani, uusiseelantilainen kirjailija Avril McDonald kertoo.
Lomamatkalla yllättänyt ensimmäinen paniikkikohtaus oli McDonaldille hämmentävä kokemus. Paniikkikohtauksia ei tuolloin vielä liiemmin tunnettu, eikä niistä puhuttu. Koska selitystä kohtaukselle ei löytynyt, kahdeksanvuotias arveli tulleensa hulluksi.
Kohtaukset ja pelko seuraavasta kerrasta jatkuivat läpi McDonaldin lapsuuden. Teini-iässä kokemus muuttui. Yhtäkkiä keho alkoi tuntua irralliselta. McDonald kutsuu tunnetta unenomaiseksi.
"En ole hullu"
Äiti teki kaikkensa auttaakseen tytärtään. Pettymys seurasi kuitenkin jokaista lääkärikäyntiä: kukaan ei osannut antaa vastausta siihen, mitä Avril McDonaldille tapahtui.
Ongelmat alkoivat ratketa vasta useita vuosia myöhemmin, kun McDonaldin sisar aloitti sairaanhoitajaopinnot.
–Siskoni törmäsi opinnoissaan tutkimuksiin, jotka yhtäkkiä antoivat selityksen kaikille kokemuksille, josta olin kärsinyt. Olin helpottunut saadessani tietää, etten olekaan hullu ja että kaiken lisäksi kokemuksilleni on oikea lääketieteellinen nimitys. Samalla selvisi, että on olemassa myös muita paniikkikohtauksista kärsiviä ihmisiä.
Kokemukset laukaisivat McDonaldissa kyltymättömän kiinnostuksen mielen ja kehon yhteyteen. Hän löysi maailmankuulun elämäntapavalmentajan ja tekniikoita oman hyvinvoinnin lisäämiseksi.
Vastausten löytäminen oli palkitsevaa, mutta sai McDonaldin miettimään, miksei näitä neuvoja opeteta jo lapsuudessa.
Tarinat avaavat keskustelun
Vuosia kalvanut ahdistava kokemus oli alkusysäys McDonaldin kirjailijan uralle. Hänen ensimmäinen, viisi lastenkirjaa sisältävä kirjasarjansa on julkaistu äskettäin myös suomeksi.
Lontoon-kotinsa keittiön pöydän ääressä McDonald selaa pelosta ja jännityksestä kertovaa teosta Jukka Hukka ja varjohirviö. Teoksessa seikkaileva susi kärsii pimeän pelosta – aivan, kuten eräs McDonaldin omista lapsistakin.
–Kun tyttäreni näki ensimmäisen painajaisunensa, sen käsittely tuntui helpolta. Autoin häntä samoilla keinoilla, joilla olen käsitellyt myös omia paniikkikohtauksiani.
Se toimi. McDonaldin valtasi vahva halu auttaa myös muita lapsia, jotka joutuvat kasvokkain vaikean tunteen kanssa.
Jukka Hukka -sarjassa tunteita käsitellään hahmojen ja tarinoiden kautta. McDonaldin mukaan lapset voivat samastua kirjojen henkilöihin ja heidän kokemuksiinsa.
Eläintarinat tarjoavat hellän lähestymistavan, sillä silloin lapset eivät joudu liian läheisiin kosketuksiin kipeiden tuntemusten kanssa.
–Tarinat avaavat keskustelun. Kirjoja lukiessaan lasten ei tarvitse olla yksin, vaan he voivat huomata, että eläinhahmot käyvät läpi samoja kokemuksia kuin he itse. Kirjojen avulla voimme nimetä ja siten myös kesyttää nämä tunteet, McDonald kertoo.
Mikä? Jukka Hukka
– Kirjasarja on suunnattu 4-7-vuotiaille lapsille. Jokaisessa kirjassa on teemana yksi tunne, jonka ympärille tarina rakentuu.
– Lorumuotoon kirjoitettujen satujen lisäksi kirjoissa on mukana tehtäviä ja ideoita, joiden avulla tunnetaitoja voi kehittää ja harjoitella. Suomennetuissa versioissa tehtävät on koonnut kasvatustieteiden tohtori Liisa Ahonen.
– Kirjan on suomentanut Arja Pikkupeura ja kustantanut PS-Kustannus.
– Kirjailija Avril McDonaldin apuna kirjasarjan teossa toimi muun muassa lastenpsykiatriaan erikoistunut lääkäri.
– McDonald tekee myös kouluvierailuja, joilla hän esittelee sekä kirjasarjaansa että niille räätälöityä hyvinvointiohjelmaa.
– Seuraava kirja julkaistaan elokuussa.
– McDonald on käynyt keskusteluja myös merkittävien TV- ja radioyhtiöiden sekä peliyrityksen kanssa. Tulevaisuudessa luvassa on luultavasti muun muassa kirjasarjaan liittyvä lastenohjelma.
Ida Kannisto