Pal­lo­tai­tu­rit val­ta­si­vat Areenan

Lentopallossa on tuskin odotettavissa pelaajakatoa tulevina vuosina. Siihen tulokseen oli helppo päätyä, kun seurasi Nurmon Jymyn järjestämää turnausta Seinäjoki Areenassa. Jymyn kokenut järjestäjäkalusto loihti jälleen kerran mittavat olosuhteet nuorille pallotaitureille, jotka miehittivät Areenan 135 joukkueen voimin. Sen perusteella voi tulkita, että lentopallo elää ja voi edelleen hyvin.

Ei ihme, että Nurmon Jymyn lentopallojaoston puheenjohtaja Katariina Toivola myhäili kentän laidalla tyytyväisenä.

– Tällä meidän turnauksella on jo valtakunnallisesti niin vahva maine, että meidän ei tarvitse joukkueita tänne kalastaa. Tulijoita on ympäri Suomen. Onhan tämä Suomen suurin sisätiloissa pelattava nuorten lentopallotapahtuma, sanoo Toivola.

Yksi huolenaihe Toivolalla kuitenkin oli. Kentillä oli enemmän tyttöjä kuin poikia pelaamassa.

– Ehkä se johtuu siitä, että pojille on enemmän lajeja tarjolla. Salibandy ja jääkiekko ovat ne lajit, joita poikia myös kiinnostaa. Tytöille ei ole niin paljon tarjolla muita urheiluharrastuksia. Se on asia mihin seurojen tulisi kiinnittää enemmän huomiota, lisää Toivola.

JARI LEHTO

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä