Pal­kit­tu gini loppui hyl­lys­tä

Seinäjoen Alkoista on päivän mittaan alettu myydä eioota isokyröläisen Kyrö Distilleryn palkitusta ginistä, Napuesta.

– Meillä olikin enää kaksi pulloa aamulla hyllyssä ja ne menivät heti. Tein aamulla uuden tilauksen ja tavaraa saadaan alkuviikosta, Seinäjoen Anttilan Alkon myymäläpäällikkö Raine Lehtinen kertoo.

Asiakashavainnon mukaan myös muissa Seinäjoen Alkoissa giniä on myyty normaalia tiuhempaan ja palkitun tuotteen perään on soiteltu kauempaakin Suomesta.

Alko ei kommentoi yksittäisen tuotteen myyntilukuja.

Tislaamosta kerrotaan, että tieto kansainvälisen kilpailun voitosta tuli Isoonkyröön jo pari viikkoa sitten. Kasvavaan kysyntään on osattu varautua toimittamalla ginia normaalia enemmän jakelijan kautta Alkoihin eri puolilla Suomea.

– Saamme ginin valmistuksen kapasiteettia nostettua reippaasti ja teemme sitä tällä hetkellä normaalia enemmän, tislaamon yritysvierailuista ja -kierroksista vastaava Miko Heinilä kertoo.

Samoin kävi jo Vaasan keskustan Alkossakin. Lounasaikaan hyllyt olivat vielä täynnä, iltapäivällä tyhjillään.

PIA HUNNAKKO

Ilmoita asiavirheestä