Palestiinalaishallinnon presidentti Mahmud Abbas sanoo palestiinalaishallinnon olevan valmis ottamaan täyden vastuun Gazan hallinnasta sodan jälkeen.
Kyseessä on Abbasin ensimmäinen lausunto sen jälkeen, kun Israel ja äärijärjestö Hamas pääsivät sopuun aselevosta.
Lausunnon mukaan palestiinalaishallinto on saanut tehtyä kaikki valmistelut ottaakseen vastuun ihmisten palaamisesta koteihinsa, peruspalvelujen tuottamisesta, rajanylityspaikkojen hallinnasta ja jälleenrakennuksesta.
Fatah-puolueen hallitsema palestiinalaishallinto toimii Länsirannalla, jossa sillä on rajoitettu itsehallinto. Gazan kaista puolestaan on ollut äärijärjestö Hamasin hallinnassa vuodesta 2007 Hamasin ja Fatahin välirikon jälkeen.
Hamas on antanut Gazan sodan aikana ymmärtää, että se olisi valmis antamaan Gazan hallinnan toiselle palestiinalaisjärjestölle. Hamas ja Fatah ovat lähentyneet sodan aikana, ja viime kesänä ne allekirjoittivat Pekingissä kansallisen yhtenäisyyden julkilausuman.
Israel ei ole antanut selkeää vastausta siitä, miten Gazaa pitäisi sodan jälkeen hallita, paitsi että Hamasilla tai palestiinalaishallinnolla ei pitäisi olla siinä roolia. Pääministeri Benjamin Netanjahun mukaan jommankumman järjestön valta-asema olisi palkinto lokakuun 2023 hyökkäyksestä Israeliin.
Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken sanoi kuitenkin viime viikolla, että palestiinalaishallinto olisi oikea taho hallitsemaan Gazaan.
Palestiinalaishallinto on palestiinalaisten keskuudessa hyvin epäsuosittu, koska sitä pidetään korruptoituneena ja Israelin miehitysvallan myötäilijänä.
Israel ja Hamas pääsivät tällä viikolla sopuun aseleposopimuksesta, joka astuu voimaan sunnuntaina. Aselevon edetessä on tarkoitus neuvotella Gazan asemasta sodan jälkeen.