Kissan pakollinen rekisteröinti toisi lisäkustannuksia omistajalle. Rekisteriin kirjaus olisi parin kymmenen euron luokkaa. Sen lisäksi mikrosirun asentaminen aiheuttaisi muutamasta kymmenestä eurosta sataan euroon olevat eläinlääkärikustannukset, mikäli Eläinten hyvinvointikeskuksen ehdottama koirien ja kissojen pakollinen rekisteröinti otettaisiin jatkossa käyttöön Suomessa.
Eläinten hyvinvointikeskuksen projektitutkijan Terhi Jääskeläisen mielestä omistajalle aiheutuvat kustannukset ovat pieniä rekisteristä saavutettaviin hyötyihin nähden.
– Hyvin pienistä summista puhutaan verrattuna siihen, mitä löytöeläimistä aiheutuvat kustannukset ovat. Löytöeläimistä aiheutuvat kustannukset ovat olleet kuntaa kohden yli 17 000 euroa vuodessa, Jääskeläinen toteaa.
Sen lisäksi ,että rekisteröinnillä pyritään pienentämään kunnille aiheutuvia kustannuksia, rekisterin uskotaan estävän esimerkiksi vesikauhutartuntojen leviämistä, irtoeläimistä aiheutuvia ongelmia sekä hillitsevän pentutehtailua.
Koska kissoja ei ole ollut tähän mennessä pakko rekisteröidä, kukaan ei tiedä tarkkaan kuinka paljon kissoja on Suomessa. Arviot heittelevät 500 000 ja jopa 2 miljoonan välillä.
Rekisterin toivotaan myös nostavan kissojen arvostusta. Vuosittain 9000 löytöeläinhoitoloihin tuotua kissaa päätyy uudelle omistajalle tai lopetetaan.
– Tunnistusmerkintä osoittaisi, että välitämme eläimistämme. Se lisäisi myös sellaisten eläinten arvostusta, joiden ostohinta on edullinen, toteaa eläinsuojeluasiamies Sari Salminen.
Tällä hetkellä muissa EU-maissa kissojen virallinen rekisteri on ainoastaan Ranskassa.
Vielä selvityksen alla on, minkä tahon ylläpitämä rekisteri olisi ja miten yhteistyö esimerkiksi Kennelliiton ylläpitämän rekisterin kanssa toimisi. Ruotsissa on käytössä valtion ylläpitämä rekisteri. Koirien ja kissojen pakollista rekisteröintiä selvitettiin osana eläinsuojelulain uudistamista.
JOHANNA JUUPALUOMA/LÄNNEN MEDIA