Pak­kas­vir­ta löysi lä­hiöi­den yk­si­näi­set naiset

Vihreä leski on kuvaus lähiön arkitodellisuudesta, naisen yksinäisyydestä, uskottomuudesta ja vieraantuneisuudesta. Päärooleissa ovat Eija Pokkinen ja Matti Siitonen. KUVA: Yle Kuvapalvelu
Vihreä leski on kuvaus lähiön arkitodellisuudesta, naisen yksinäisyydestä, uskottomuudesta ja vieraantuneisuudesta. Päärooleissa ovat Eija Pokkinen ja Matti Siitonen. KUVA: Yle Kuvapalvelu

Kriitikko Pekka Eronen valitsee kolme päivän kiinnostavinta tv-elokuvaa.

Vihreä leski

Maaliskuussa kuolleesta Jaakko Pakkasvirrasta jäi muistoksi muutama kunnianhimoinen, mietitty elokuva. Niistä tärkein on tämä, jossa ohjaaja näytti asumalähiöiden kääntöpuolen silloin, kun niissä oli vielä uutuuden ja edistyksen valkeata hohtoa. Eija Pokkinen esittää nuorta kotiäitiä, jonka yksinäisen elämän tähtihetkiä ovat käynnit kampaamossa. Matti "Fredi" Siitonen tekee asialinjan roolin tutkivana sosiologina. (Suomi 1968)

Yle Teema & Fem tiistai 10.4. klo 21.50

Raakalaiset

Oliver Stonen elokuvassa meksikolainen huumekartelli sieppaa kahden miehen naisen (Blake Lively), joten myös kimppuunsa se saa kostajia tuplasti. Don Winslown kirjasta syntyi tylyn tehokasta, väkivaltaista toimintajännäriä, josta kuitenkin puuttuu vaikkapa Narcos-sarjan syvätarkka katse. Aaron Taylor-Johnson ja Taylor Kitsch pätevät nuorina pilviparoneina. Vastapuolelta löytyvät Salma Hayek ja Benicio Del Toro. (USA 2012)

TV5 tiistai 10.4. klo 21.00

Hummingbird

Steven Knightin toimintajännärissä keksitään uusia sävyjä Jason Stathamin machoon toimintasankaruuteen. Brittitähti on rappiolle retkahtanut sotaveteraani Joey, joka yrittää päästä uuden identiteetin turvin uuden elämän alkuun. Merkitystä olemassaololleen Joey saa, kun hän ryhtyy auttelemaan uskossaan horjuvaa nunnaa (Agata Buzek). Nokkapokkien lomassa ehditään viritellä lontoolaisia korttelitunnelmia. (Britannia 2013)

Hero tiistai 10.4. klo 21.00

Pekka Eronen

Ilmoita asiavirheestä