Päi­vit­täis­ta­va­ra­kaup­pa: Hyvä pään­avaus it­se­hoi­to­lääk­keis­sä, mutta se ei meille riitä

Esimerkiksi kyypakkaukset voitaisiin Päivittäistavarakaupan teettämän selvityksen mukaan heti siirtää myytäväksi kaupoissa. KUVA: Hanna Leppänen / Arkisto
Esimerkiksi kyypakkaukset voitaisiin Päivittäistavarakaupan teettämän selvityksen mukaan heti siirtää myytäväksi kaupoissa. KUVA: Hanna Leppänen / Arkisto

Lääkejakelun laajempaa vapauttamista kannattava Päivittäistavarakauppa pitää myönteisenä päänavauksena sitä, että itsehoitolääkkeiden vapauttamista vähittäiskauppaan selvitetään. Se koskisi esimerkiksi lääkerasvoja, mutta ei särkylääkkeitä.

Päivittäistavarakauppa teetti kaksi vuotta sitten lääkitystuotteiden ammattilaisilla selvityksen, jossa itsehoitolääkkeet oli jaettu kolmeen kategoriaan.

Vihreän ryhmän tuotteet kuten eräät lääkerasvat voisi saman tien vapauttaa ilman mitään lääketurvallisuusongelmaa. Keltaisen ryhmän tuotteet edellyttäisivät neuvonnan järjestämistä. Punaisen ryhmän lääkkeitä kuten suun kautta otettavia särkylääkkeitä ja tiettyjä närästyslääkkeitä ei siinä suositeltu vapautettavaksi kauppoihin.

– Tämä jaottelu voisi toimia hyvänä pohjana, kun asiassa edetään, sanoo Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luoto.

Päivittäistavarakauppa ajaa apteekkien tarveharkinnan ja perustamisen vapauttamista ja hintakilpailun mahdollistamista reseptilääkkeissä. Sille ei riitä, että apteekkien tarveharkintajärjestelmän toimivuutta luvataan selvittää, jos lääkkeiden alueellinen saatavuus ei parane.

Apteekkariliitto pitää tärkeänä, että toimenpiteiden kokonaisvaikutukset alaan arvioidaan huolellisesti. Liitto on tyytyväinen siihen, että hallitus haluaa kehittää apteekkeja terveydenhuollon lähtökohdista käsin.

Hallituksen esittämät yksittäiset toimenpiteet ovat Apteekkariliiton mukaan maltillisia, mutta kokonaisuutena vaikutukset apteekeille ovat suuret varsinkin, kun ne tulevat vuodenvaihteessa jo toteutettujen mittavien lääkesäästöjen päälle. Lääkesäästöjen on arvioitu tänä vuonna leikkaavan apteekkien liikevaihtoa noin viidellä prosentilla ja tulosta liki viidenneksellä ilman sopeuttavia toimenpiteitä.

– On hyvä, että hallitus haluaa kehittää apteekkeja osana terveydenhuoltoa, pitää kiinni lääkkeiden yhdenvertaisesta saatavuudesta koko maassa ja säilyttää apteekit alan ammattilaisten vastuulla ja kotimaisessa omistuksessa, sanoo toimitusjohtaja Merja Hirvonen Apteekkariliitosta.

Apteekkariliiton mielestä reseptivapaiden lääkkeiden myynti tulee säilyttää apteekeissa.

– Jos lääkeviranomainen katsoo, että jotkin reseptivapaat lääkkeet ovat niin haitattomia, että niitä voidaan turvallisesti myydä ilman neuvontaa päivittäistavarakaupoissa, olisi selkeintä, ettei niitä enää rekisteröitäisi lääkkeiksi. Reseptivapaat lääkkeet, joiden turvallinen käyttö ja valinta edellyttävät neuvontaa, on perusteltua säilyttää vain apteekkien myynnissä, Hirvonen linjaa.

AKI TAPONEN

Ilmoita asiavirheestä