Paik­kan­sa me­net­tä­nyt Jukka Mäkynen vai­ke­nee

Vaasa
Vaasalainen Jukka Mäkynen (ps.) valittiin eduskuntaan neljä vuotta sitten. Nyt hänen äänensä eivät riittäneet jatkokaudelle. Arkistokuva.
Vaasalainen Jukka Mäkynen (ps.) valittiin eduskuntaan neljä vuotta sitten. Nyt hänen äänensä eivät riittäneet jatkokaudelle. Arkistokuva.

Perussuomalaisissa tapahtui eduskuntavaaleissa Vaasassa sisäinen siirtymä, kun Anne Rintamäki nousi eduskuntaan ja Jukka Mäkynen menetti paikkansa.

Ilkka-Pohjalainen ei useista yrityksistä huolimatta tavoittanut Jukka Mäkystä kommentoimaan vaalitulosta sunnuntaina ja maanantaina.

Mäkysen äänimäärä laski viime vaaleista lähes 700 äänellä ollen yhteensä lähes 3200.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä