Päih­ty­nyt mies kul­jet­ti autoa, josta löytyi start­ti­pis­too­li, pat­ruu­noi­ta, huu­maus­ai­net­ta ja huu­maus­ai­nei­den käyt­tö­vä­li­nei­tä – Poliisi kuskasi kul­jet­ta­jan ja kolme mat­kus­ta­jaa po­lii­si­van­ki­laan

Poliisipartio pysäytti henkilöauton Kurikan Kärrytiellä lauantaina kahden aikaan yöllä.

Autoa kuljetti paikkakuntalainen 25-vuotias mies, joka puhalsi 0,75 promillea. Miehelle tehty huumepikatesti oli myös positiivinen.

Lisäksi kuljettaja oli vuoden sisällä kuljettanut kaksi kertaa aiemmin ajoneuvoa oikeudetta.

Poliisi otti miehen kiinni ja kuljetti hänet Seinäjoen keskussairaalaan verikokeisiin ja kliinisiin testeihin. Sieltä epäillyn matka jatkui Seinäjoen poliisivankilaan.

Miehen ajamasta autosta poliisi löysi ja takavarikoi aidon käsiaseen näköisen starttipistoolin ja siihen sopivia patruunoita. Lisäksi autosta löytyi huumausaineiden käyttövälineitä ja huumausainetta.

Autossa oli matkustajina kurikkalaiset 21-vuotiaat mies ja nainen sekä 36-vuotias ilmajokinen mies.

Poliisi otti kiinni koko seurueen ja heidät kuljetettiin myös Seinäjoen poliisivankilaan.

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa rikosnimikkeillä rattijuopumus, kaksi huumausaineen käyttörikosta, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, huumausainerikos, ampuma-aserikos, kulkuneuvon luovuttaminen juopuneelle ja ajokorttirikkomus.

Ilmoita asiavirheestä