Eduskunnan kansliatoimikunta on nimittänyt sosiaali- ja terveysvaliokunnan valiokuntaneuvokseksi vanhemman oikeusasiamiehensihteerin Pirjo Kainulaisen.
Valintaa esitti kansliatoimikunnalle eduskunnan pääsihteeri Antti Pelttari. Esitys herätti erityisesti oppositiossa ihmetystä, sillä sosiaali- ja terveysvaliokunta oli kannattanut tehtävään varatuomari Ismo Tuomista.
Pelttari perusteli esitystään muun muassa sillä, että valiokunta oli päätynyt omaan kantaansa tiukan äänestyksen jälkeen äänin 9–8. Hän totesi myös, että molemmat hakijat olivat päteviä ja heillä oli erittäin paljon kokemusta sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalalta. Valiokuntaneuvos on virkamies, joka muun muassa valmistelee valiokunnan lausuntoja.
– Kainulaisella kokemus on laajempi, ja sen lisäksi hänellä on yhteistyökyky ja paremmat edellytykset tähän nimenomaan valiokuntaneuvoksen viran hoitamiseen. Tein tämän ehdotukseni virkavastuulla, ja seison sen takana. En katso, että siinä on mitään poliittista, puhtaasti heidän ansioidensa perusteella tein tämän esityksen. Ja siinä tukena oli myös tehty soveltuvuusarvio, Pelttari sanoi valinnan jälkeen medialle eduskunnassa.
Hän lisäsi, että Tuomisen kokemus on selkeästi suppeampaa ja keskittyy alkoholi-, tupakka- ja päihdelainsäädäntöön. Yhteistyökyvystä kysyttäessä Pelttari totesi toimineensa itsekin valiokuntaneuvoksena ja tuntevansa tehtävän vaatimukset.
– Valiokuntaneuvoksenhan täytyy kyetä toimimaan yhteystyössä koko valiokunnan kanssa. Ja tässä haastatteluiden ja soveltuvuusarvion perusteella päädyin selkeästi ehdotukseeni.
Pelttari korosti, että lainsäädäntö on nimittämisen suhteen selkeä: kansliatoimikunta nimittää ja valiokuntaa kuullaan asiassa.
– Kansliatoimikunta on päättävä elin, ja minä olen sille näissä asioissa se esittelevä virkamies. Sitä virkaani ja niitä velvollisuuksiani olen tässä hoitanut.
Oppositiopuolueet esittivät pöydälle jättämistä
Oppositiosta ihmeteltiin Pelttarin toimintaa. Kansliatoimikunnassa istuvan Kim Bergin (sd.) mukaan prosessi oli poikkeuksellinen.
– Meidän käsityksemme mukaan aikaisemmin ei ole toimittu niin, että kun valiokunta on esittänyt valittavaa, niin kansliatoimikunta olisi päätynyt toiseen valintaan, Berg sanoi toimittajille eduskunnassa.
– Kysymys kuuluu, että tuleeko tämä jatkossakin menemään niin, että kun valiokunta tekee päätöksen, niin kansliatoimikunta mahdollisesti päätyy kuitenkin toiseen ratkaisuun, Berg jatkoi.
Berg kiinnittää huomiota siihen, että kansliatoimikunnassa asiasta päätettiin selvästi suppeammalla kokoonpanolla kuin mikä sosiaali- ja terveysvaliokunnassa oli. Kansliatoimikuntaan kuuluvat eduskunnan puhemies, kaksi varapuhemiestä ja neljä kansanedustajaa.
– Demokratian kannalta ajateltuna tämä äänestyspäätös tehtiin niin sanotusti kapeammilla hartioilla, Berg sanoi.
Pääsihteerin esitys voitti 4-3
Berg kertoo oppositiopuolueiden esittäneen, että nimitysasia jätettäisiin kansliatoimikunnassa pöydälle, koska asiassa poikettiin sosiaali- ja terveysvaliokunnan esityksestä.
– Kansliatoimikunta olisi haastatellut nämä kaksi kandidaattia. Äänestystuloksella 4–3 hävisimme pöydällejättämisen, Berg kertoo.
– Lopulta äänestimme myös tästä valinnasta, ja pääsihteerin esitys voitti äänin 4–3.
Bergin mukaan hallituspuolueet olivat äänestyksessä pääsihteerin esityksen puolesta ja oppositio oli sitä vastaan.
Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov (sd.) kommentoi viestipalvelu X:ssä, että valtiokunnan lausunnon kunnioittamisen perinne "ikävä kyllä murtui".
Myös kokouksen kolmas oppositioedustaja Pia Lohikoski (vas.) sanoi X:ssä, että kansliatoimikunnan toiminta oli poikkeuksellista.
Halla-aho piti kritiikkiä perusteettomana
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) sanoi torstaina aamupäivällä STT:lle, ettei Pelttarin esityksessä ole mitään kummallista. Hän piti opposition arvostelua perusteettomana.
– Ei pääsihteerin tule perustaa esitystään siihen, mitä valiokunta sanoo, vaan esimerkiksi soveltuvuusarviointeihin ja omaan arvioonsa tarjolla olevien ehdokkaiden soveltuvuudesta ja pätevyydestä tähän tehtävään, Halla-aho kommentoi.
Halla-aho korosti, että päätökset valiokuntaneuvoksista tekee nimenomaan kansliatoimikunta, ei valiokunta.