Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo viestipalvelu X:ssä, että Yhdysvaltojen uudet tullipäätökset ovat huolestuttavia.
– Kauppasodassa ei ole voittajia. Yritykset, kuluttajat ja talouskasvu kärsivät, Orpo kirjoittaa.
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ilmoitti keskiviikkona uusista tuontitulleista kauppakumppaneilleen. Tullien on määrä tulla voimaan viikon sisällä. Esimerkiksi EU:lle Yhdysvallat asettaa 20 prosentin tuontitullin.
Orpon mukaan EU on valmis reagoimaan ja neuvottelemaan.
– Tätä työtä tuemme. Suomi on valmistautunut osana unionia, hän jatkaa.
Tavio: EU:lta vastaavia toimia
Ulkomaankauppaministeri Ville Tavio (ps.) sanoo STT:lle, että Yhdysvaltojen uusien tuontitullien vaikutukset ovat Suomelle erittäin kielteiset.
EU:n kauppaministerit kokoontuvat Tavion mukaan maanantaina keskustelemaan asiasta, esimerkiksi mahdollisista vastatoimista. Hän uskoo, että EU-maat löytävät tässä kysymyksessä yhtenäisen kannan varsin helposti.
– Nähdäkseni meidän kannattaa ajatella EU:na, että me teemme vastaavan suuruisia toimia. Emme suurempia, mutta emme pienempiäkään. Vastaavin toimin reagoimme, ja sitä Yhdysvallat myös tässä varmasti osaa odottaa, Tavio sanoo STT:lle.
Tavio sanoi aiemmin aamulla viestipalvelu X:ssä, että Yhdysvaltojen päätös uusista tuontitulleista on haitallinen transatlanttiselle kaupalle. Tavio totesi, että Suomi kannattaa avointa kauppaa ja jatkaa sen puolustamista.
Yhdysvaltoihin investoiminen on riski
Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen mukaan Trumpin ilmoitus nostaa rajusti tuontiveroja on erittäin valitettava.
– Tämä on synkkä päivä maailmantaloudelle. Kauppasodasta ei hyödy kukaan, ja vähiten Suomen kaltainen pieni viennistä riippuvainen maa, Pentikäinen sanoo tiedotteessa.
Suomen Yrittäjien mukaan Trumpin aloittama kauppasota iskee voimalla suomalaisiin yrityksiin ja yrittäjiin.
– Alkanut kauppasota, johon myös EU joutuu vastaamaan, voi leikata Suomen orastavan kasvun kokonaan, Pentikäinen sanoo.
Pentikäisen mukaan tuontiverojen avulla yrityksiä voidaan pakottaa siirtämään tuotantoa Yhdysvaltoihin, mutta se vie aikansa.
Trumpin kauppa- ja ulkopolitiikka on Pentikäisen mukaan hutera perusta investoinneille ja tämä riski pitää tunnistaa.
– Suomalaisten yritysten on syytä siirtää katsetta Yhdysvaltojen sijaan muualle. Tämä on valitettavaa, koska Yhdysvallat olisi suuri ja dynaaminen markkina. Se on kuitenkin ainakin lähivuodet vaikeasti ennustettava ympäristö, Pentikäinen sanoo.
Hän arvelee yritysten myös tiedostavan, että Trumpin kausi loppuu aikanaan ja kauppasota voi jäädä historiaan.