Pääkirjoitus

Pää­kir­joi­tus: Pelkkä lumi ei takaa me­nes­tys­tä

-

Suomi ei ole talviurheilumaa, ainakaan sellainen, joksi minäkin sen olen melkein koko elämäni mieltänyt.

Pyeongchangista Suomelle tuli toki mitali enemmän kuin kaksista edellisistä talviolympialaisista, mutta sijoitus on silti pysäyttävä: Suomen edellä ovat kaikki varteen otettavat talviurheilumaat. Sijoituksemme mitalitaulukossa on 18:s.

Ei auta kuin haudata ajatus iloisesta talviurheilumaasta, ainakin menestyksen suhteen. Luminen Suomi on painettu talviurheilun takapajulaksi.

En tiedä, onko se jonkun vika vai väistämättömän kehityksen tulos. Aikoinaan suomalaiset ampumahiihtäjät manasivat, kun venäläiset tulivat ja pilasivat hyvän lajin.

Kyse oli siitä, etteivät suomalaiset enää rohmunneetkaan kaikkia mitaleita. Nyt kehitys on mennyt siihen, että lajin ovat ”pilanneet” myös keskieurooppalaiset ja jopa ruotsalaiset.

Näin on käynyt monen lajin kohdalla, ja uusissa lajeissa olemme olleet takamatkalla heti alusta alkaen. Näyttää, että jääkiekon mitalejakin tuli jakamaan taas yksi maa lisää.

Toivoa on. Norja kuitenkin näyttää, ettei pienen pohjoismaan väistämätön kohtalo ole olla talviolympialaisten mitalitaulukossa ynnä muiden joukossa.

Mikäli Suomen mitalisaalis koetaan todella tärkeäksi tälle maalle, niin kuin taas kerran tuntuu, niin miksi ei kopioitaisi meille Norjan mallia. Työllisyysasioissa matkimme Tanskan mallia.

Urheilupomo kun joutuu seinää vasten, hän vetää esiin raha-kortin. Niin nytkin. Olympiakomiteassa toimivan huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Kojonkoski sanoi, että Norjassa satsataan huippuihin yli puolet enemmän kuin Suomessa.

En nyt tiedä, oliko Kojonkosken laskuissa kaikki tuki, mutta jos sen mukaan mennään, tulee Suomen mitalille hurjasti enemmän hintaa kuin Norjan mitalille.

Tässä kohtaa tulevat väkisinkin mieleen olympiakomitean ja urheilujärjestöjen saamat moitteet hulppeasta ja epäselvästä rahankäytöstä, joka ei suinkaan kohdistunut urheilijoihin.

Suomessa korjaillaan rakenteita ryminällä, ja näyttää siltä, ettei urheilunkaan saralla olla vielä valmiita. Koneesta ei saada täyttä tehoa irti.

Oma vika. Pohjalainen ja sen lukijat ihmettelevät, miksi Yle ei noteerannut Vaasan jääkärijuhlaa edes uutispätkällä.

Kysymys on aiheellinen, ja vastaus kielii kaupunkimme painoarvon puutteesta. Meidän pitää myös itse tehdä asialle jotain.

Vesa Koivumäki