Oulussa kauppakeskus Valkeassa on tapahtunut jälleen puukotus.
Poliisi kertoo tiedotteessaan ottaneensa kiinni yhden henkilön, jonka epäillään lyöneen teräaseella toista ihmistä. Poliisi tutkii tekoa tapon yrityksenä.
Uhri on viety sairaalaan, eikä hänellä poliisin mukaan ole hengenvaaraa.
Poliisi kertoi kymmenen jälkeen, että tilanne kauppakeskuksessa on sen hallinnassa.
Kauppakeskus Valkea kertoi verkkosivuillaan, että puukotus tapahtui Valkean kesäkadulla noin puoli kymmenen aikaan tiistai-iltana. Kauppakeskuksen mukaan järjestyksenvalvojat ottivat tekijän kiinni, ja poliisi saapui paikalle nopeasti. Uhri ei kauppakeskuksen mukaan kuulunut sen henkilökuntaan.
Poliisin mukaan se ei tässä vaiheessa kerro tarkempia yksityiskohtia tapahtumien kulusta eikä osallisista. Poliisi kertoi tiedottavansa asiasta seuraavan kerran keskiviikkona.
Lasta puukotettiin viime viikolla
Viime viikolla 33-vuotias mies puukotti 12-vuotiasta poikaa Valkeassa. Mies yritti poliisin mukaan lähteä myös puukotuksen uhrin seurassa olleen 14-vuotiaan pojan perään, mutta vartija puuttui tilanteeseen.
Molemmat uhrit ovat ulkomaalaistaustaisia, ja keskusrikospoliisi kertoi pian tapahtuneen jälkeen, että epäillyllä miehellä on äärioikeistotaustaa. Esitutkinnassa yksi tutkintalinjoista on se, onko teoilla rasistinen motiivi.
Oulun käräjäoikeus vangitsi teosta epäillyn miehen maanantaina kahdesta murhan yrityksestä epäiltynä.