Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Os­tai­sit­ko säh­kö­au­ton Ale­xan­der Stub­bil­ta?

Kiina tuottaa tehokkaasti sähköautoja.
Kiina tuottaa tehokkaasti sähköautoja.
Kuva: Jarno Pellinen

Toimittaja Pekka Leiviskän jutussa (I-P 7.10.) kysyttiin: ”Ostaisitko auton tältä mieheltä?” Miehellä tarkoitettiin Kiinan johtajaa Xi Jinpingiä.

Jutussa kerrottiin, että Vaasassa on alettu myydä kahta uutta kiinalaista sähköautomerkkiä. Jutun pääviesti on se, että älkää ostako kiinalaisia sähköautoja ollenkaan. Ne ovat ”pyörillä liikkuvia vakoilukoneita”, niissä on ”auton tappokytkimiä” ja itseohjautuvia autoja voidaan ohjata Kiinasta päin tiesuluiksi.

Eikä tässä vielä kaikki. Kiinalaisautot voivat vakoilla myös yritys- ja sotasalaisuuksia.

Valitettava totuus on se, että EU on tarjonnut kaikki nuo uhkakuvat ja paljon muuta kultalautasella Kiinalle.

Vihreän siirtymän huumassa kuviteltiin, että esimerkiksi autojen sähköistyminen voidaan toteuttaa nopeasti, pakottavilla direktiiveillä ja miljardiluokan uhkasakoilla autotehtaille.

Kiihkossaan kukaan ei miettinyt tai välittänyt siitä, onko sellainen aikataulu mahdollista ja miten se vaikuttaa maailmanmarkkinoihin.

Euroopalla on ollut johtava asema autoteollisuudessa lähes sata vuotta. Kulta-aika oli 1960- ja 70-luvuilla, jolloin noin puolet maailman henkilöautoista valmistettiin Euroopassa.

Vahvuutemme ei ollut pelkkä suuri tuotantomäärä, vaan valtava määrä itsenäisiä valmistajia, jotka muodostivat suuren ekosysteemin. Se oli hajautunut kansallisiksi autoteollisuuksiksi laajoine alihankintaketjuineen. Nyt tämä hieno ja tuottoisa Euroopan kruununjalokivi on ojennettu Kiinalle.

Kun EU:ssa päähuomio oli vihreän siirtymän nopeudessa, Kiinan insinöörivetoinen johto laski, mikä on oikeasti mahdollista

Niinpä he valmistautuivat EU-vetoiseen vihreään siirtymään huolella, hankkimalla itselleen kriittisten raaka-aineiden lähes täydellisen monopolin. He pistivät autotehtaat kilpailemaan keskenään tuotannon tehokkuudesta ja päättivät autoistaa maansa suoraan sähköautoilla.

Tulokset ovat tyrmääviä: Kiina tuottaa jo nyt noin kaksi kertaa niin paljon ajoneuvoja kuin koko Eurooppa.

Kansainvälisen moottoriajoneuvojen valmistajien järjestön OICA:n mukaan Kiina valmisti viime vuonna 34,5 miljoonaa ja Eurooppa 17,2 miljoonaa ajoneuvoa, USA ja Japani vielä vähemmän. Kaiken kukkuraksi lähes kaikki Kiinassa valmistetut henkilöautot ovat sähköautoja eli tulevaisuuden tekniikkaa.

Tähän kysymykseen onkin helppo vastata: ”Kuka valmistaa sähköautot ja kuka tekee niillä rahat vuosina 2025–35?”

Otsikonkin kysymykseen on helppo vastata. En osta, koska Suomessa ei valmisteta sähköautoja – valitettavasti. Vaihtoehdot ovat Pekka Leiviskän luokittelun mukaan Kiinan Xi Jinping, EU:n Ursula von der Leyen, USA:n Donald Trump sekä Japanin ja Etelä-Korean johtajat.

Täällä Euroopassa ei siis ole kysymys vain siitä, että sähköautot tulivat ja vanha tekniikka poistuu, vaan samalla myös koko alan johtajuus ja tuotot siirtyvät meiltä Kiinaan.

Kalevi KatajaEläkeläinen, Seinäjoki