Osin­ko­ha­nat avaava Nokia sai johdon mukaan pe­rus­tan­sa kuntoon odo­tet­tua no­peam­min: "Olemme olen­nai­sil­ta osilta saaneet kil­pai­li­jat kiinni"

Koko vuoden 2021 liikevoitto kuitenkin nousi kolmanneksella 2 775 miljoonaan euroon. Lehtikuva / Heikki Saukkomaa
Koko vuoden 2021 liikevoitto kuitenkin nousi kolmanneksella 2 775 miljoonaan euroon. Lehtikuva / Heikki Saukkomaa

Nokia kertoi torstaina monen sijoittajan odottaman uutisen, kun vaikeuksista kärsinyt verkkolaitevalmistaja ilmoitti palaavansa osingonmaksajaksi.

Yhtiön vertailukelpoinen liikevoitto laski loka-joulukuussa 908 miljoonaan euroon, kun se vuotta aiemmin oli 1  056 miljoonaa. Yhtiö oli jo aiemmin ennustanut, että päättyneenä vuonna tulos on tasaisempi kuin yleensä, eikä viimeisen vuosineljänneksen tulospiikki ollutkaan yhtä voimakas kuin aiemmin.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä