Pääministeri Viktor Orbanin haastaja Peter Magyar sanoi sunnuntai-iltana vaalihuoneistojen sulkeuduttua olevansa varovaisen optimistinen sen suhteen, että hänen Tisza-puolueensa voittaisi Unkarin vaalit.
– Olemme totta kai selvillä ja olemme nähneet viimeisimpien mielipidemittausten tulokset. Niiden, äänestysprosentin ja sen tiedon perusteella jonka olemme saaneet, olemme optimistisia, tai paremminkin, varovaisen optimistisia, Magyar sanoi toimittajille.
Ovensuukyselyjen tuloksia ei heti vaalihuoneistojen sulkeuduttua ollut käytettävissä. Tiszalle vakuuttavaa voittoa lupailivat kuitenkin kaksi ennen äänestyksen alkua tehtyä kyselyä, joiden tulokset sai julkaista vasta äänestyspaikkojen mentyä kiinni. Kyselyjen tulokset enteilivät jopa sellaista enemmistöä parlamenttiin, että perustuslain muutoksetkin olisivat mahdollisia.
Vaalien äänestysprosentti nousee uuteen ennätykseen. Puoli tuntia ennen vaalihuoneistojen sulkeutumista äänestämässä oli vaaliviranomaisten mukaan käynyt 77,8 prosenttia äänioikeutetuista. Edellinen ennätys oli 70,5 prosenttia vuoden 2002 vaaleissa.
Magyarin puolueella on ollut kannatuskyselyissä noin kymmenen prosenttiyksikön etumatka Orbanin Fidesz-puolueeseen.