Olivier Nkam­houan edessä on hänen elä­män­sä kovin ko­ri­pal­lo­shak­ki Nikola Jokicia vastaan

Päätöksenteon parantaminen on ollut koripallomaajoukkueen laitahyökkääjä Olivier Nkamhouan viime vuosien tärkein kehityskohde. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Päätöksenteon parantaminen on ollut koripallomaajoukkueen laitahyökkääjä Olivier Nkamhouan viime vuosien tärkein kehityskohde. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Olivier Nkamhoualle on turha lähettää haasteita tai kaveripyyntöjä applikaatioon, jos hänet haluaa haastaa shakkiotteluun. Koripallomaajoukkueen laitahyökkääjän mukana EM-kisoissa kulkee perinteinen shakkilauta, verkkokaupasta ostettu ja juuri matkakäyttöön kätevä.

– Mä en tykkää pelata netissä. Tykkään nähdä, kenen kanssa pelaan. Shakin kiva viba tulee siitä, että ollaan ihmisten kanssa livenä. Nykyään kaikki ovat koko ajan puhelimella, Nkamhoua sanoi kaivaessaan laudan ja nappulat esiin Suomen joukkueen hotellissa Riiassa.

Nkamhoua oppi lapsena pelaamaan äitinsä isän kanssa, ja Suomen EM-kisajoukkueesta shakkilaudan toiselle puolelle asettuu yleensä Jacob Grandison.

Päätöksenteon laboratoriona shakki eroaa esimerkiksi pokerista siinä, että kaikki peliin vaikuttava informaatio on molempien pelaajien nähtävillä pelilaudalla. Tekeekö Nkamhoua omat päätöksensä järjellä vai tunteella?

– Vähän molempia. Minulle tämä on hauskanpitoa, se ei ole maailmanloppu, kävi pelissä miten vain. Tykkään testailla, miten ihmiset reagoivat ja minkälaisia päätöksiä ihmiset tekevät. Se, miten pelaa shakkia, kertoo minusta aika paljon ihmisestä, Nkamhoua vastaa.

"Päätös pitää tehdä hetkessä"

Alkulohkon viimeisessä ottelussa Saksaa vastaan keskiviikkona Tampereella Nkamhoua rynnisti päättämään nopeaa hyökkäystä. Hän kiihdytti Saksan Daniel Theisin rinnalle, mutta tämä kurotti torjumaan Nkamhouan noston.

– Lähdin vähän liian nopeasti ja menetin tasapainoni, ja silloin hän blokkasi heittoni. Jos olisin ihan vähän hidastanut ja keskittynyt enemmän tasapainoon kuin räjähtävyyteen, olisin varmaan saanut työnnettyä hänet sivuun ja lay upin ilmaan. Lähdin ihan täysillä ylös enkä saanut viimeistä askelta kunnolla maahan, Nkamhoua kertoo.

Tällaisten päätösten tekeminen on ollut Nkamhouan kehityskohde viime vuosina.

– Siinä pitää pystyä lukemaan tilanne nopeasti oikein, onko nyt aika nopeuttaa vai hidastaa. Se päätös pitää tehdä hetkessä.

Tuossa tilanteessa voiton kaksinkamppailussa vienyt Theis on Nkamhouan kokoinen ja taidoiltaan samankaltainen, mutta fiksu pelaaminen vei hänet vuosiksi NBA:han asti.

– Jos olen rehellinen, Theis osaa pelata roolinsa todella hyvin. Hänellä on tiettyjä temppuja ja kikkoja, joita hän hyödyntää. Hän pelaa tosi hyvin, mutta joukkueensa takia hän on niin tehokas kuin mitä on. Hän on tosi fiksu siinä, että tietää, mitä häneltä pyydetään, Nkamhoua sanoo.

Kuka on ollut yksilönä vaikein vastustaja, jonka Nkamhoua on kohdannut näissä EM-kisoissa?

– Se on vaikea kysymys, koska esimerkiksi Saksalla on paljon kovia yksilöitä, mutta se homma toimii heillä niin hyvin yhteispelin takia. Minulle esimerkiksi (Liettuan keskushyökkääjä Jonas) Valanciunas on tosi hankala, koska siinä pitää tehdä niin paljon duunia. Mutta kun pelasimme joukkueena oikein, saimme tehtyä hänelle tosi huonon päivän. Ei Liettua meitä Valanciunaksen takia voittanut, Nkamhoua miettii.

Lopulta Nkamhouan valinta osuu Saksan pelinjohtajaan Dennis Schröderiin.

– Kun palloscriiniä vastaan pitää difata, hän on niin vaarallinen.

"Hän pelaa korista kuin shakkia"

Lauantai-iltana Suomi ja Nkamhoua kohtaavat ensimmäisessä EM-pudotuspeliottelussaan Serbian ja sen keskushyökkääjän Nikola Jokicin. Hän on kolminkertainen NBA:n arvokkain pelaaja ja maajoukkueen apuvalmentajan Teemu Rannikon mielestä maailman paras koripalloilija.

Jokicin jalat kulkevat hitaasti, mutta hän prosessoi kentän tapahtumia poikkeuksellisella nopeudella ja tarkkuudella. Nkamhoua on yksi niistä pelaajista, joita Suomi käyttää Jokicin vartioimiseen.

– Siinä tilanteessa minun pitää olla paljon kärsivällisempi kuin tässä shakkipelissä. Hän pelaa korista kuin shakkia. Hänellä on pituutta ja voimaa, että hän voi ottaa happea ja tehdä rauhassa päätöksiä. Hän katsoo reagoiko vastustaja, Nkamhoua sanoo.

Miten Jokic pystyy pelaamaan muita paljon hitaammin?

– Loppujen lopuksi koripallo, niin kuin monet muutkin urheilulajit, on mentaalipeli. Pitää ymmärtää, missä lahjasi ovat ja käyttää niitä hyväksi. Mentaalinen puoli ottaa aina edun fyysisestä edusta, Nkamhoua vastaa.

Juoksukilpailussa Nkamhoua kepittäisi Jokicin varmasti, mutta päätöksenteossa Nkamhoua haluaa oppia Serbian keskushyökkääjältä.

– Minun pitäisi ottaa mallia Jokicilta ja oppia pelaamaan enemmän omaan rytmiin, eikä antaa pelin kiirehtiä minua. Räjähtää silloin kun pitää räjähtää ja hidastaa silloin kun pitää hidastaa.

Shakkiottelu on päättynyt, samalla haastattelukin.

– Kiitos. Ihan hyvin pelattu.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä