Oliko Hei­kin­hei­mon teosten pois­tol­le pe­rus­tei­ta? Mu­seo­toi­men­joh­ta­jal­ta uutta tietoa

Vaasa
Kaarina Heikinheimo esitteli uutta Pintaa syvemmälle -teostaan Vaasan uimahallissa vuonna 2007. Arkistokuva
Kaarina Heikinheimo esitteli uutta Pintaa syvemmälle -teostaan Vaasan uimahallissa vuonna 2007. Arkistokuva
Kuva: Minna Hirvelä

Ilkka-Pohjalainen uutisoi tiistaina, että taiteilija Kaarina Heikinheimon Pintaa syvemmälle -teoskokonaisuus on poistettu Vaasan uimahallista.

Kaupunki oli hankkinut sen vuonna 2007. Teokset painavat monta sataa kiloa. Niiden ripustusmekanismissa oli havaittu korroosia, joten teokset poistettiin turvallisuusriskinä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä