"Olette maail­man kärkeä" – ­Nor­ja­lai­nen ener­gia­po­mo pal­jas­taa syyn, miksi kaikki da­ta­kes­kus­jä­tit kärk­ky­vät nyt Suomeen

Isojoen datakeskushankkeen osaomistaja Joar Viken on kokenut kiinteistökehittäjä ja uusiutuvan energian ammattilainen. Suomeen liittyvä kysely veti hänet datakeskusbisnekseen.

Vaasa, Isojoki
Suomi on yksi maailman kuumimmista paikoista datakeskusalalla, kertoi norjalainen kiinteistösijoittaja Joar Viken Vaasan lentoasemalla.
Suomi on yksi maailman kuumimmista paikoista datakeskusalalla, kertoi norjalainen kiinteistösijoittaja Joar Viken Vaasan lentoasemalla.
Kuva: Jarno Pellinen

Norjalainen kiinteistösijoittaja Joar Viken tuli sattumien kautta mukaan datakeskusalalle pikkupaikkakunnalle Suomeen.

Uusiutuvan energian johtotehtävissä Norjassa ja Itä-Euroopan hankkeissa työskennellyt Viken kertasi käänteitä tiistaina Vaasan lentoasemalla ennen lentoaan Brysseliin.

Viken sai maailmalta yhteydenottoja, onko Suomessa tilaa uudelle datakeskukselle.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä