Nuoret muu­si­kot pää­se­vät taas est­ra­dil­le Sei­nä­joel­la

Kidz Play -tapahtumassa lapset saavat esiintyä ihan oikeasti. Kuva: Musiikki Järvenpää
Kidz Play -tapahtumassa lapset saavat esiintyä ihan oikeasti. Kuva: Musiikki Järvenpää

Musiikki Järvenpää Oy tarjoaa jo viidennen kerran kaikille alle 13-vuotiaille lapsille mahdollisuuden kartuttaa arvokasta esiintymis- ja soittokokemusta oikealla lavalla.

Kidz Play -tapahtumassa Seinäjoella kuka tahansa 13-vuotias tai sitä nuorempi voi soittaa millä tahansa soittimella minkä tahansa kappaleen. Yleisönä toimivat muut soittajat, myymälässä sillä hetkellä olevat asiakkaat ja soittajien kannustusjoukot.

Tapahtuma järjestetään perjantaina 12.5. kello 10-17 Musiikki Järvenpään tiloihin rakennetulla lavalla.

Tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran syksyllä 2013 Musiikki Järvenpää Oy:n 40-vuotisjuhlaviikolla. Edellisenä vuonna tapahtumassa kävi soittamassa kaikkiaan 134 ala-asteikäistä musiikin harrastajaa ja soittimia heillä oli saksofonista harppuun ja rummuista viuluun.

– Oli liikuttavaa nähdä miten kello 13:n ja 14:n jälkeen näyteikkunoidemme alta juoksi nuoria soittajia jonossa myymälään, osalla soittimensa kainalossa. Koulupäivä oli päättynyt ja sitten lähdettiin soittamaan. Se taisi olla tuo Hesburgerin lahjakortti joka sai nuoret juoksemaan, nauraa Janne Järvenpää Musiikki Järvenpäästä.

Ilmoita asiavirheestä