Novak Djo­ko­vic ja Carlos Alcaraz koh­taa­vat Aust­ra­lian avoin­ten puo­li­vä­li­eris­sä – He­liö­vaa­ran tie nousi pystyyn se­ka­ne­lin­pe­lis­sä

Harri Heliövaaran taival sekanelinpelissä nousi pystyyn toisella kierroksella. Miesten nelinpelissä hän on edennyt kolmannelle kierrokselle. LEHTIKUVA/AFP
Harri Heliövaaran taival sekanelinpelissä nousi pystyyn toisella kierroksella. Miesten nelinpelissä hän on edennyt kolmannelle kierrokselle. LEHTIKUVA/AFP

Yhdettätoista Australian avoimen tennismestaruusturnauksen miesten kaksinpelititteliään jahtaava Novak Djokovic kohtaa turnauksen puolivälierissä Carlos Alcarazin. Se varmistui, kun 37-vuotias serbi nujersi tshekki Jiri Leheckan 6–3, 6–4, 7–6 (7–4) ja britti Jack Draper luovutti ottelunsa Alcarazia vastaan ollessaan häviöllä kahden erän jälkeen.

– Lähestyn ottelua aivan kuten aiempia otteluita häntä vastaan ja sitten katsotaan. Hän näyttää edelleen kuin nuorelta mieheltä. Se on uskomatonta. Hän on todella hyvässä kunnossa, Alcaraz ennakoi puolivälierää.

Djokovic ja Alcaraz ovat kohdanneet seitsemän kertaa. Djokovic on voittanut otteluista neljä, viimeisimpänä Pariisin olympialaisten loppuottelun.

Harri Heliövaaran taival Australian avoimen tennismestaruusturnauksen sekanelinpelissä nousi pystyyn toisella kierroksella. Yhdysvaltain Asia Muhammad ja Argentiinan Andres Molteni voittivat Heliövaaran ja Kazakstanin Anna Danilinan erin 6–1, 4–6, 11–9.

Miesten nelinpelissä Heliövaara on edennyt kolmannelle kierrokselle yhdessä parinsa Henry Pattenin kanssa.

Ilmoita asiavirheestä