Vaasalainen kestävyysjuoksija Niclas Sandells, 31, jättää kilparadat ja keskittyy opiskeluun, kertoo verkkosivusto Yleisurheilu.fi. Sandellsin pari viime vuotta ovat olleet sairastelun ja jalkavammojen täyttämiä.
Kaudella 2014 Sandellsia kiusasivat mykoplasma ja sen jälkiseuraukset, ja hän oli sivussa valtaosan kilpailukaudesta. Kauteen 2015 valmistautumista puolestaan haittasivat polvi- ja akillesjännevaiva.
– Olin ajatellut, että lopettaisin Zürichin EM-kisojen jälkeen, mutta viime vuosi meni sairastelujen takia penkin alle, ja olisi tuntunut huonolta lopettaa sellaiseen kauteen, Sandells sanoo Yleisurheilu.fi -sivustolla.
31-vuotias Sandells ehti kilpailla mm. Lontoon olympialaisissa 2012 sekä Barcelonan ja Helsingin EM-kisoissa 2010 ja 2012. Helsingissä Sandells kilpaili 1500 metrin finaalissa, mutta kaatui Turkin Ilham Tanui Özbilenin tönimänä ja menetti mahdollisuutensa.
IK Falkenia edustanut maajoukkuejuoksija voitti urallaan useita 800 ja 1500 metrin Suomen mestaruuksia ja osallistui vuosien ajan maaotteluihin ja viestimestaruuskilpailuihin.
Sandells juoksi 1500 metrin ennätyksensä 3.36,88 kesällä 2012. Hänen 800 metrin ennätyksensä 1.47,64 syntyi vuonna 2011.
Linkki Yleisurheilu.fi-sivustolle löytyy tästä .