Pääkirjoitus

Näinä päivinä di­gi­ros­vot las­ke­vat verk­ko­jaan

-
PÄÄKIRJOITUS

Tämänviikkoinen Black Friday -ostostapahtuma on vakiinnuttanut paikkansa suomalaisessa vähittäiskaupassa. Myymälöiden lisäksi se on iso ilmiö verkkokaupoissa. Kun tarjoukset houkuttelevat ja kampanja-ajat ovat pitkiä, apajille hiipivät myös kyberrikolliset.

Väärennettyjen verkkokauppojen määrä kasvoi lokakuussa hurjasti. Amazonin nimeä käyttävien huijaussivustojen määrä nousi 232 prosenttia, ja kaikkien tunnettujen ostossivustojen kohdalla kasvu oli 250 prosentin luokkaa.

Kyberturvallisuusyritys NordVPN uutisoi maailmanlaajuisesta tietosuojatestistä, jonka mukaan 68 prosenttia kuluttajista ei osaa erottaa tietojenkalastelusivustoa aidosta. Huh. Tuo luku ei varsinaisesti lisää luottamusta lähteä verkko-ostoksille. Alkaa väkisinkin miettiä, mahdanko minä osata...

Digirikolliset tuntevat ostajien psykologian. Rosmo tietää, että kiireinen shoppailija on etsimässä rajoitetun ajan tarjouksia. Tällöin hän napsauttaa todennäköisemmin haitallisia linkkejä ja jakaa tietojaan harkitsematta.

Kiireinen shoppailija on etsimässä rajoitetun ajan tarjouksia.

Suojautumiseen on onneksi helppoja vinkkejä: Osta aina suoraan jälleenmyyjien virallisilta verkkosivustoilta. Tarkista, että osoitteessa näkyy "https://" ja riippulukkokuvake.

Muista myös, että jos tarjous vaikuttaa liian hyvältä ollakseen totta, se yleensä on sitä.

Koskaan ei kannata avata sähköpostilinkkejä, jotka ovat tulleet pyytämättä. Ei, vaikka ne näyttäisivät tulevan tutuilta tahoilta. On parasta siirtyä suoraan yrityksen viralliselle verkkosivustolle oman selaimen kautta.

Monissa verkkokaupoissa voi myös lukea asiakkaiden jättämiä arvosteluja. Jos myyjällä on toistuvia ongelmia, ne paljastuvat nopeasti.

Muista, etteivät aidot yritykset pyytele salasanoja tai henkilötunnuksia sähköpostilla tai puhelimella tai uhkaile tilin sulkemisella tekstiviesteissä. Jos epäilet vilppiä, ota yhteyttä yrityksen asiakastukeen virallisten kanavien kautta.

Kyberturvallisuuden miettiminen on nykyajan kuluttajakäyttäytymistä. Se on järkevää myös silloin, kun houkuttelevat alennukset häikäisevät.

Ja hei – monia asioita voi edelleen ostaa myös kivijalasta. Silloin verkkorosvo nuolee näppejään ja sinä tapaat kaupan päälle ihmisiä. Sekin on arvokasta näinä digitaalisina aikoina.

TERO HAUTAMÄKIEparin päätoimittaja, joka suosii kivijalkaa.