Keskustorin alle tulevan parkkiluolan rakentamisen vuoksi Seinäjoen keskusta on rakennustyömaa yli vuoden päivät.
Työmaa-alue aiheuttaa monia muutoksia liikenteeseen. Keskuskatu on auki liikenteelle, mutta sitä on ajettava varoen, sillä ympärillä on kolme työmaata ja runsaasti työmaaliikennettä. Kalevankatu on nyt kaksisuuntainen Keskustorilta Vapaudentien suuntaan.
– Ennen työmaa-aluetta kadulla on kääntöympyrä ja kadulla on pysäköintipaikkoja molemmin puolin, Seiparkin toimitusjohtaja Mika Mäntykoski kertoo.
Kalevankadulla on kaksisuuntainen osuus myös Keskustorilta Valtionkadun suuntaan, mutta kuitenkin vain työmaa-alueen ja Maamiehenkadun välisellä osuudella. Liikenne kyseisellä osuudella on sallittu taloihin.
– Nordean suunnasta poistuttaessa on muistettava kääntyä Maamiehenkadulle, sillä Kalevankadun ja Valtionkadun risteyksessä ei ole valoja keskustorin suunnasta tultaessa. Paikalle on lisätty opasteita ja liikennemerkkejä.
Maamiehenkadun ajosuunta on muuttunut. Katua ajetaan nyt kohti Kauppakatua ja tieltä pääsee kääntymään vasemmalle. Epstorin parkkihalliin ajetaan normaalisti.
Parkkiluolan rakentaminen on jaettu kolmeen vaiheeseen, joiden avulla liikennejärjestelyt pyritään saamaan mahdollisimman jouheviksi. Muutama päivä sitten alkanut ensimmäinen vaihe kestää maaliskuuhun asti. Kalevankatu on laitettu poikki ja autoilu ohjattu Maamiehenkadulle.
– Viisi kuukautta menee näillä järjestelyillä, eli helmi-maaliskuun taitteeseen, Mäntykoski sanoo.
Toisessa vaiheessa maaliskuulta kesäkuulle Kalevankatu avataan ja Keskuskatu suljetaan ajoneuvoliikenteeltä torin kohdalta. Kolmannessa vaiheessa kesäkuulta vuoden loppuun Keskuskatu ja Kalevankatu toimivat normaalisti, mutta Koulukatu suljetaan Puskankadun ja Keskuskadun väliltä.
– Toisen ja kolmannen vaiheen jalankulkuyhteydet suunnitellaan lähempänä kyseisiin vaiheisiin siirtymistä, Mäntykoski toteaa.
Työmaa-alueen ympärille nousee pysyvä vaneriaita lähiviikkoina. Aitaa on jo Nordean kulmalla ja Pollarin tontin edessä.
Kun aita valmistuu, Seiparkin Mäntykoski lupaa, että se tulee täyteen opaskarttoja.
– Työmaa-alue on kierrettävä. Keskustorin laidalle "pussiin" jääviin liikkeisiin kuitenkin pääsee jalan, Mäntykoski sanoo.
Mäntykoski kiittelee poikkeuksellisen kulkuyhteyden taakse jääneiden yrittäjien aktiivisuutta.
– Yritykset on kyllä merkitty opaskarttoihin, mutta esimerkiksi Juurella-ravintolan omistajat kysyivät luvan ja kiinnittivät itse työmaa-aitoihin opasteita. Teemme kaikkemme opastuksessa, mutta on hienoa, että yrittäjät ovat itsekin reagoineet.
Nordean edessä oleva parkkitila on ollut Mäntykosken mukaan suosituin pysäköintipaikka Seinäjoen keskustassa. Nyt kun se ei ole käytössä, hän neuvoo autoilijoita suuntaamaan SPR:n talon takapihalle.
– SPR:n talon ja Cumuluksen välissä Palaverin takapihalla on todella usein vapaita paikkoja ja se on kooltaan yhtä iso kuin Nordean edessä oleva parkkipaikka. Siitä on helppo lähteä asioimaan mihin suuntaan vaan Seinäjoen pienessä keskustassa. Matka Epstorille on melkein sama kuin Nordean edestä.
– Myös Puskantiellä sekä Epstorin ja Torikeskuksen pysäköintihalleissa on myös usein vapaata tilaa, Mäntykoski vinkkaa.
Rakentamista ja liikennejärjestelyitä koskevaa tietoa on kerätty www.meidanseinajoki.fi -sivulle.
MARIKA EIKKULA