Mustasaaren kunnassa siirryttiin maanantaina päätöksenteossa uuteen malliin, kun kolmen lautakunnan tilalle perustettiin valiokunnat.
Uusi valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran ja valitsi jäsenet valiokuntien lisäksi viiteen lautakuntaan, joista kaksi lakkautetaan ensi vuodenvaihteessa.
Lisäksi valittiin Mustasaaren edustajat useisiin yhteistoimintaelimiin, joita kunnalla on monen eri kunnan kanssa.
Vissi ero. Mustasaaren kansliapäällikkö Tony Hellman selvittää, mikä on valiokunnan ja lautakunnan ero.
– Valiokunnissa puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja ovat kunnanhallituksen jäseniä. Sen lisäksi valiokuntien kaikkien jäsenten tulee olla kunnanvaltuutettuja tai varavaltuutettuja.
Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että sellaisia henkilöitä, jotka olivat ehdokkaina kuntavaaleissa, mutta eivät tulleet valituiksi kunnanvaltuustoon, ei voida valita valiokuntien jäseniksi.
Sen sijaan heitä voidaan vanhan tavan mukaisesti valita lautakuntiin.
Valiokuntamalli sitoo päätöksentekijöitä aiempaa vahvemmin kunnanhallituksen ja valtuuston linjauksiin ja kunnan toimintaan.
Valiokunnissa on tarkalleen tieto siitä, mitkä ovat kunnanhallituksen ja valtuuston tavoitteita.
Aiemmin on saatettu joutua tilanteeseen, että valtuusto on esimerkiksi edellyttänyt säästöjä, mutta samaan aikaan lautakunnissa on tehty aivan päinvastaisia päätöksiä.
Uusi hyvinvointivaliokunta
Uudet valiokunnat ovat yhdyskuntarakentamisen valiokunta ja sivistysvaliokunta.
Ne jatkavat edellisellä valtuustokaudella toimineiden, samannimisten lautakuntien työtä.
Lisäksi on perustettu hyvinvointivaliokunta, johon on siirretty edelliskauden kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan tehtävät sekä osa sivistyslautakunnan tehtävistä.
– Siellä on muun muassa kulttuuri- ja liikunta-asiat sekä työllisyysasiat, sanoo Hellman.
Lakisääteisiä lautakuntia
Jäljellä on kuitenkin myös lautakuntia.
Mustasaaren sosiaalilautakunta ja Vöyrin kunnan kanssa yhteinen hoivalautakunta lakkaavat toimimasta tämän vuoden lopussa.
Niiden tehtävät siirtyvät ensi vuoden alussa toimintansa aloittavalle Pohjanmaan hyvinvointikuntayhtymälle.
– Tarkastuslautakunta, keskusvaalilautakunta ja rakennuslautakunta ovat puolestaan kuntalaissa määrättyjä lautakuntia. Nämä kunnalla täytyy olla. Niihin voidaan valita muitakin jäseniä kuin kunnanvaltuutettuja, Hellman sanoo.
Mustasaaren valtuusto päätti maanantaina perustaa uuden hyvinvointijohtajan viran 1.9.2021 alkaen. Hyvinvointijohtajan valitsee kunnanvaltuusto. Virka julistetaan haettavaksi piakkoin.
Myös Vaasan kaupunki perustaa uuden hyvinvointijohtajan viran, joka tulee haettavaksi pikapuoliin.
Tulevaisuuteen satsaamista. Mustasaaressa oli kunnanhallituksen alaisena aiemmin kehittämisjaosto, jonka nimi muuttui tälle kaudelle tulevaisuus- ja kehittämisjaostoksi.
Kehittämisjaosto on muun muassa laatinut kunnan investointi-, ilmasto- ja energiasuunnitelmia, huolehtinut kunnan elinkeinoasioista ja valmistellut kunnan kaavoitusohjelmat.
Nyt korostetaan tulevaisuuden visioita ja kunnan kehittämistä.
– Kunnan tehtäväthän muuttuvat aika paljon, kun tulee uusi hyvinvointikuntayhtymä, jonne siirtyy tehtäviä kunnalta. Kunnanhallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja on juuri tämän jaoston puheenjohtaja. Näin sidos kunnanhallitukseen on erittäin vahva, Hellman sanoo.
Lithén kh:n puheenjohtajaksi
Mustasaaren kunnanhallituksen puheenjohtajistoon valittiin maanantaina RKP:n naiskolmikko.
Carola Lithén valittiin kunnanhallituksen puheenjohtajaksi, ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Lena Gammelgård ja toiseksi Anita Sundman.
Muut RKP:n jäsenet kunnanhallituksessa ovat Kenth Nedergård, Åsa-Britt Forth-Snellman, Mikael Fredman, Johan Håkans, Yngve Lithén, Tomas Bäck, Stig Beijar ja Rosmarie Finne.
MSK sai kaksi edustajaa kunnanhallitukseen. He ovat Karina Björninen ja Martin Ahlskog.
Anne Laurila