Mus­ta­saa­res­sa vääriä ää­nes­tys­lip­pu­ja – Ää­nes­tä­jiä jou­dut­tiin kään­nyt­tä­mään pois

Mustasaari
Mustasaaren Tölby-Vikbyn äänestyspaikalle toimitettiin vanhoja äänestyslippuja. Arkistokuva.
Mustasaaren Tölby-Vikbyn äänestyspaikalle toimitettiin vanhoja äänestyslippuja. Arkistokuva.
Kuva: Anu Nahkala

Mustasaaren Tölby–Vikbyn koulun äänestyspaikalle oli toimitettu vanhoja aluevaalien äänestyslippuja. Äänestäjiä jouduttiin käännyttämään pois, koska varsinaiset eduskuntavaalien äänestysliput loppuivat kesken.

– Vaimoni tullessa äänestyspaikalle hänelle sanottiin, että Sepänkylästä on tulossa uusia äänestyslippuja. Hän teki ylimääräisen kelkkalenkin, palasi koululle ja pääsi äänestämään, mustasaarelainen Jari Friman kertoo.

– Ilmeisesti osa ihmisistä ei jäänyt odottamaan ja jätti siksi äänestämättä, hän jatkaa.

Hän oli itse käynyt äänestämässä jo aiemmin.

– Siinä tilanteessa luottaa, että äänestäjälle annetaan oikea äänestyslippu. En katsonut, lukiko omassani tämä vuosi vai mikä.

Frimanin mukaan vaalivirkailijat huomasivat virheen. Hän huolestui silti, äänestivätkö jotkut väärällä lapulla.

– Menikö niitä myös muualle? Mustasaaressa oli monta äänestyspaikkaa ja päätyikö vääriä lappuja uurnaan asti? Friman pohtii.

Mustasaaren kunnan keskusvaalilautakunnan puheenjohtajan Johanna Nymanin mukaan asia havaittiin ajoissa eikä vanhaa äänestyslippua annettu kenellekään.

– Kukaan ei äänestänyt väärällä lipulla, Nyman painottaa.

Vaalitoimitsijana itsekin toiminut Friman muistuttaa, että vanhat, käyttämättömät äänestysliput pitäisi aina hävittää.

– Ylipäätään vaalivirkailijan tehtävä on tarkkaa hommaa, että menee kaikki oikein.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä