Mus­ta­saa­ren kunta 2,6 mil­joo­naa plus­sal­la – kasvoi vä­ki­lu­vul­taan Poh­jan­maan toi­sek­si suu­rim­mak­si

Mustasaaren kunta on parantanut tilinpäätöstään reilusti vuodesta 2015. Vuoden 2016 tilinpäätöksen ylijäämä on 2,6 miljoonaa euroa.

Ylijäämä on lähes neljä miljoonaa euroa kunnan vuodentakaista ennustetta parempi. Hyvä tulos johtuu onnistuneesta kulukurista sekä siitä, että verotulojen kertymä parani ja valtionosuudet kasvoivat.

Vuotta aiemmin Mustasaaren kunnan tilinpäätös oli 2,6 miljoonaa euroa alijäämäinen, mutta silloinkin kertynyttä ylijäämää jäi 1,1 miljoonaa euroa. Viime vuoden hyvä tulos merkitsee, että kertynyt ylijäämä kasvaa 3,7 miljoonaan euroon.

Suurista investoinneista huolimatta kunta onnistui keventämään hieman velkataakkaansa. Väestönkasvu on ollut ennustettua nopeampaa, ja työttömiä on nyt jonkin verran vähemmän.

– Meillä on takana monta raskasta vuotta, mutta nyt kunnan kaikki tunnusluvut ovat yhtä aikaa positiivisia. Henkilöstömme on tehnyt kovasti töitä parantaakseen tulosta, sanoo kunnanjohtaja Rurik Ahlberg.

Vuodenvaihteessa Mustasaaren kunnassa oli 19 388 asukasta. Mustasaaren kunta on nyt kasvanut Pietarsaaren ohi Pohjanmaan toiseksi suurimmaksi kunnaksi.

Ilmoita asiavirheestä