Mus­ta­saa­re­lai­sel­le Juha Kes­ki­sel­le voi­ma­la­jien SM-ho­peaa

Mustasaarelainen Juha Keskinen saavutti Suomen voimalajiliiton ensimmäisissä SM-kisoissa kevyen sarjan kakkossijan. Kilpailut järjestettiin Jämsänkoskella.

Kilpailun lajeina olivat Apollon akseli, rekka-auton veto, renkaan pyöritys, maastaveto, merimieskävely ja farmarikävely. Keskisellä on nyt osallistumisoikeus myös lajin MM-kisoihin, jotka järjestetään elokuussa Hämeenlinnassa.

– Katson nyt kuinka harjoittelu etenee ja teen päätöksen osallistumisesta myöhemmin, Keskinen sanoo.

Hän on osallistunut voimamieskisoihin aiemminkin ja seuraava koitos on kahden viikon päästä Suomen vahvin mies -kilpailu Perniössä.

Jämsänkosken kisojen järjestelyistä vastasi Suomen voimalajiliitto, joka noudattaa antidopingtoimikunnan säännöstöä.

Ilmoita asiavirheestä