Mu­seo­vi­ras­to antaa ensi vii­kol­la esi­tyk­sen Edus­kun­ta­ta­lon jat­ko­puh­dis­tuk­ses­ta, väriä on jäänyt pyl­väi­siin jonkin verran

Eduskuntataloa puhdistettiin keskiviikkona. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Eduskuntataloa puhdistettiin keskiviikkona. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Museovirasto antaa eduskunnalle ensi viikolla esityksen Eduskuntatalon jatkopuhdistuksesta. Eduskuntatalon julkisivuun ja pylväisiin on jäänyt jonkin verran väriainetta eilisestä maali-iskusta, eduskunta tiedottaa.

Museovirasto tarkasti tänään Eduskuntatalon kunnon. Arvio jatkotoimenpiteistä annetaan ensi viikolla, minkä jälkeen puhdistuksen ajankohta tarkentuu. Museoviraston mukaan väri ei lähde täysin vesipesulla, sillä väriainehiukkasia on jäänyt seinien ja pilareiden huokoisiin kohtiin sekä elastisiin saumoihin. Väriä on Museoviraston mukaan myös metalliovissa.

– Väriaine on imeytynyt etenkin graniittisten pylväiden saumaosiin, ja haasteena voi olla puhdistaminen niin, että julkisivun yhtenäinen väritys säilyy, eduskunnan tiedotteessa sanotaan.

Maali-iskun tekijöiksi ilmoittautuivat aktivistiryhmät Suomen Elokapina ja ruotsalainen Återställ Våtmarker. Ne kertoivat tiedotteessa yhdistäneensä voimansa kiinnittääkseen huomiota turpeen nostoon.

Kaikki kiinni otetut vapautettu

Poliisi kertoi keskiviikkona tutkivansa tapahtunutta törkeänä vahingontekona.

– Me arvioimme sitä, että mahdollisesti siivouskustannukset tulevat olemaan useita tuhansia euroja, tutkinnanjohtaja Jari Korkalainen kertoi STT:lle torstaina.

Toinen arvioitavana oleva seikka on se, että kyseessä on historiallisesti arvokas kohde.

Poliisi tutkii myös, onko tapauksessa rikottu kokoontumislakia.

– Poliisin tulkinnan mukaan kyseessä on mielenosoitus, josta ei ole tehty poliisille asianmukaista ilmoitusta.

Korkalaisen mukaan kaikki keskiviikkona kiinni otetut vapautettiin torstaina iltapäivään mennessä.

Yksi kiinni otetuista vapautettiin jo keskiviikkona, kun muut yhdeksän kiinni otettua pidätettiin.

Korkalaisen mukaan pidätetyistä kuusi on Ruotsin ja kolme Suomen kansalaisia. He ovat iältään nuoria aikuisia ja keski-ikäisiä. Keskiviikkona vapautettu alaikäinen oli Suomen kansalainen.

Korkalainen kertoi tutkintanimikkeiden säilyneen ennallaan pidätettyjen vapautuksen jälkeen.

"Ei onnistu omalla työllä"

Eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhio sanoi STT:lle jo torstaina aamulla, että Eduskuntatalon pylväiden puhdistaminen vaatinee jatkotoimia.

Töhrittyä aluetta puhdistettiin eilen vedellä ja painepesurilla. Rauhion mukaan väri on ehtinyt imeytyä huokoiseen materiaaliin, joten jatkotoimille on tarvetta.

– Silmämääräisesti arvioiden näyttää siltä, että pelkkä vesipesu ei siihen riitä, Rauhio totesi.

Rauhion mukaan pylväiden lisäpuhdistamiseen pitää tilata ulkopuolinen tekijä.

– Ei onnistu omalla työllä, koska meillä ei ole muuta kuin vettä ja painepesuri.

Puhdistettavaa alaa lasketaan ainakin kymmenissä neliömetreissä, Rauhio arvioi.

– Pylväidenkin osalla on kymmeniä neliömetrejä, ja sitten pitää katsoa näitä portaita ja muuta. Kyllä sitä (puhdistettavaa) riittää.

Iltapäivällä Ilta-Sanomat kertoi, että painepesurin käytön jälkeen vettä oli päässyt ikkunoiden läpi Eduskuntatalon sisäpuolelle. Lehtikuvan kuvaaja kertoi paikan päältä STT:lle, että puhdistusvettä oli kuivunut joihinkin ikkunanväleihin.

Rauhion mukaan kyseessä ei ole vesivahinko ja läpi tulleet vähäiset määrät vettä on kuivattu. Ikkunoiden vuotaminen painepesurin käytöstä oli odotettavissa.

Turvatoimien arviointia jatketaan

Eduskunnan turvallisuusjohtaja Aleksi Hosioja kertoo STT:lle, että eduskunnassa jatketaan turvatoimien arviointia tavalliseen tapaan. Keskiviikon maali-iskun jälkipuinti on osa jatkuvaa yleisarviointia.

– Turvatoimien järjestelyt ovat kokonaisuus, jota arvioidaan normaalisti koko ajan. Se on tavallista turvallisuustyötä. Toimintaa arvioidaan, tehdään painopistemuutoksia, ja sillä tavalla toiminta voi muuttua, Hosioja sanoo.

Hänen mukaansa turvatoimissa ei tapahtunut mitään selkeää virhettä eilen.

Hosioja ei ota kantaa siihen, vaikuttaako maali-isku mahdollisesti eduskunnan turvatoimiin tai onko käytäntöjä tarve muuttaa. Turvallisuusjärjestelyt ovat hänen mukaansa salassa pidettävää tietoa.

Eduskuntatalon portaiden sulkemisesta yleisöltä ei Hosiojan mukaan ole käyty laajamittaista keskustelua. Jos turvallisuuskäytäntöihin tehtäisiin merkittäviä periaatteellisia muutoksia, niistä tehtäisiin poliittiset päätökset, hän lisää.

---

STT:n työryhmä: Frida Ahonen, Minja Viitanen, Saara-Miira Kokkonen, Elias Peltonen

Ilmoita asiavirheestä