MSL:n To­ron­toon siir­ty­neen Bru­nel­lin sopimus pu­ret­tiin

Jaron Johan Brunellin MSL-ura Toronto FC:ssä loppui harmilliseen epäonneen. Kuva: Heikki Hakanen
Jaron Johan Brunellin MSL-ura Toronto FC:ssä loppui harmilliseen epäonneen. Kuva: Heikki Hakanen

Toronto FC:n ykkösmaalivahdin loukkaantuminen koitui FF Jaron kasvatti Johan Brunellin kohtaloksi.

Brunell kävi Pohjois-Amerikan jalkapalloliigassa pelaavan MSL-joukkue Toronto FC:n harjoitusleirillä tammikuussa ja onnistuneen leirijakson ansiosta hän teki Toronton kanssa sopimuksen.

– Sopimus oli muotoa 1+3 ja siinä oli irtisanomispykälä kesäkuun alkuun mennessä.

Toronto FC:llä oli ryhmässä vain kaksi maalivahtia. Kun ykkösvahti loukkaantui, oli seuran pakko hankkia yksi lisävahti.

– Siellä on erilaisia sääntöjä pelaajaryhmien koosta. Sen vuoksi heidän piti luopua yhdestä kenttäpelaajasta, joka olin sitten minä, Brunell kertoi puhelimitse kotoaan Pietarsaaresta.

Brunell palasi Pietarsaareen pari viikkoa sitten ja setvii itselleen uutta seuraa.

– Suomeen voin siirtyä, mutta ulkomaille voin siirtyä vasta seuraavan siirtoikkunan auetessa heinäkuun 10. päivä alkaen.

Jaron päävalmentaja Kristian Heames kertoi, että Brunell ei tule vahvistamaan Jaroa tulevalla kaudella.

– Meidän budjettimme on jo käytetty ja joukkue on rakennettu alun perin ilman Johania.

Brunell itse kertoo, että keskuspuolustajapulasta kärsivä Vaasan Palloseura ei ole ollut häneen yhteydessä.

HARRI PUHAKAINEN

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä