Olen lasten kasvattajana asiantuntija koska olen käynyt ohjaavan kasvatuksen kurssin silloin kun 3 tytärtäni olivat vauvoja. Lisäksi olen 4 lapsenlapsen paappa sekä tarkkaillut Itikan ristillä liikennevaloissa muiden vanhempien käytöstä.
Isovanhempien ikäisillä on laillinen oikeus pysäyttää kadulla jokainen vauvaa kuljettava vanhempi ja tarjota neuvojaan. Heidän äänensävystään käy selville, etteivät he usko vauvan selviävän loppupäivää kaltaisesi hoivassa, joten Teidän on koko ajan kuunneltava muiden ohjeita.
Kun vauva alkaa itkeä öisin, äidin tulee tuuppia isää niin kauan, että hän avaa silmänsä. Isä taatusti yrittää hengittää rauhallisesti jotta välttyisi nousemiselta. Vauvaa pitää alkaa syöttää juuri ennen kuin puhelin soi tai olet nukahtamaisillasi. Joka syötön jälkeen vauvaa pitää taputtaa kevyesti selkään, kunnes se pulauttaa olkapäällesi. Kun kuljet ympäri huushollia vauva olkapäälläsi, yritä vaihdella reittiä, ettei lattiaan jää painumia.
Koliikki on sitä kun vauva huutaa koko ajan ja ihmiset kertovat, kuinka heidän tenavallaan koliikki kesti yli vuoden. Jos vauvasi saa koliikin, niin teidän täytyy viedä hänet lastenlääkärille, jotta tämä voi sanoa ”Ei syytä huoleen”, mikä pitää hänen kohdallaan paikkansa koska hän asuu matkojen päässä nähtävästi koliikittomassa taloudessa kaukana Teidän vauvastanne.
Ensimmäiset puoli vuotta ovat nopean kehityksen aikaa. Lapsi oppii kaikenlaista ja äidin on kirjattava kaikki vauvakirjaan. Totuushan on se, että kirja kirjoitetaan sillä viikolla kun lapsi pääsee ripille.
Parhaat lapsenvahdit ovat tietenkin isovanhemmat ja kummit. Voitte aivan turvallisin mielin uskoa vauvan heidän haltuunsa pitkiksikin ajoiksi. Ja kun he ovat vahteina, voitte käydä jopa marketissa asti.
Jos isovanhemmat tai kummit eivät ole käytettävissä, teidän on pestattava joku koululainen. Ettekä suinkaan halua nykyaikaista koululaista, sellaista joka koko ajan räplää kännykkäänsä. Ei, te tahdotte vanhanaikaisen, vastuuntuntoisen, joka käy partiossa ja aikoo isona diakonissaksi.
Ensimmäisellä kerralla Teidän ei auta lähteä kotoa. Ajakaa autonne niin kauas, ettei sitä näy, hivuttaudutte ikkunan alle ja kuuntelette hälyttäviä ääniä. Myöhemmin kun alatte luottaa lapsenvahteihin, voitte kaikin mokomin syödä eväitä apukeittiössä ja kuunnella hiljaa radiota. Onhan sentään vapaailtanne.
Voi sitä ihanaa päivää kun lapselle voi antaa kiinteää ruokaa. Sitä on niissä purkeissa, joiden etiketeissä on hymyileviä sarjakuvalehmiä ja teksti ”Nautaa ja purjomössöä”. Kaikki vauvat inhoavat sitä.
Vauvat nauttivat ruokansa imaisten sen suoraan suonistoonsa ihon läpi. Joten tehokkain syöttämistapa on hieroa ruoka lapsen poskiin.
Pitäkää ihmeessä silloin isovanhemmat kaukana, koska juuri he voivat lähestyä vauvaa kastamalla peukalon omaan suuhunsa ja hankaavat posket ja leuan. Silloin imeytyminen on keskeytynyt.
Valitkaa ihmeessä tuutulaulut oikein. En pidä siitä laulusta, jossa hoetaan suu supussa, että pii pii pikkuinen lintu pakottaako jalkojas. Jalkojen pakotusvalitusvirsiä lapsi saa kuulla vielä pitkään vieraillessaan myöhemmin isovanhempiensa luona.
Raimo Vakkuri
Kirjoittaja on kouluttaja.