Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mistä maalit, Sport?

Marraskuusta sanotaan, että se on jääkiekkoilijan pahinta aikaa. On pimeää, on koleaa, matkat bussissa alkaa tuntua päivä päivältä pidemmiltä, ja aina pitäisi jaksaa pelata.

Sportin osalta näyttää siltä, että luistin kyllä kulkee, mutta maalinteko on täyttä tuskaa.

Neljän ottelun voittoputken jälkeen on Sportille tullut kerta toisensa jälkeen tappioita. Yhteistä näille viime otteluille on lähes poikkeuksetta se, että Sport on hallinnut otteluita, silti hävinnyt.

Sport on altavastaajana menestyvä joukkue, mutta olkoon vaikka reilun viikon takainen HPK-ottelu esimerkkinä. Sport on niskan päällä alusta loppuun asti, mutta vastustaja teki muutamasta paikastaan maalit, ja voitti.

Väsynyttä Pelicansia vastaan sentään selvittiin jatkoajalle, vaikka siinäkin ottelussa oli kaikki taivaanmerkit Sportin puolella.

Valmentaja ei voi mennä kentälle maaleja tekemään, joten vastauksen tulee löytyä pelaajien kypärien alta.

Maalinteko on usein henkimaailman juttuja. Usein, jos vähääkään epäröi tai miettii maalintekoa liikaa, voi olla varma, ettei maalia tule tehtyä.

Maalintekijät eivät itsekään osaa sanoa miksi maaleja tulee. Niitä vaan tulee, kun ajatusmaailma on kohdillaan, ja suoritus on määrätietoinen ja rento. Ei saa niin sanotusti puristaa mailaa.

Helpommin sanottu kuin tehty.

Mainioita sopimuksia. Jalkapallokausi päättyi lopulta iloisissa merkeissä Vaasassa, kun VPS piti itsensä karsintaviivan yläpuolella. Siihen ne hyvät asiat kaudesta oikeastaan jäävätkin.

VPS on näyttänyt kuitenkin oikeaa suuntaa pelaajamarkkinoilla, kun avainpelaajia on kiinnitetty jatkosopimuksilla, ja uusiakin nimiä on tuotu joukkueeseen.

Nimekkäin on tietysti paluumuuttaja Veli Lampi, kuka on vuosia pelannut kovissa Euroopan sarjoissa, sekä oikeutetusti myös Suomen maajoukkueessa.

Tärkein pelipaikka on vielä avoimena. Tolppien väliin ei haluta hätiköiden hankkia mitään nakkisormea.

Henri Sillanpään jättämä aukko on iso, mutta aina löytyy joku, joka pystyy parempaan. Malttia maalivahtivalintoihin, niin Vepsun joukkue alkaa näyttää hyvältä. Paperilla. Mutta niinhän se näytti viime kaudellakin...

Uusi taso Royalsille. Sportin ja VPS:n lisäksi Vaasan urheilutarjonta laajenee yhdellä uudella pääsarjajoukkueella. Amerikkalaisen jalkapallon edustusjoukkue Wasa Royals pääsi mukaan laajenevaan Vaahteraliigaan.

Kabinetin kautta tullut nousu ei seurajohtoa miellyttänyt. Royals kuitenkin dominoi divaria vuosia, mutta ei ottanut silloin nousua vastaan.

Ensi kesänä on sitten luvassa kovia otteluita maan huippuseuroja vastaan. Yleisö löytää varmasti tiensä katsomoon ilman eri kehotustakin.