Mi­nis­te­riön ra­port­ti: Vi­sio­nää­rit puut­tu­vat Ete­lä-Poh­jan­maan yri­tys­kar­tal­ta

Ministeriö kaipaisi eteläpohjalaisilta yrityksiltä laajempia panostuksia tutkimus- ja kehittämistoiminttaan, sillä nykyiset t&k-menot ovat varsin vaatimattomat. Ministeriö katsoo, että tässä yliopistokeskuksen vahvistamisella on merkittävä rooli.

Työ- ja elinkeinoministeriö julkaisi torstaina aamulla raportin aluekehitysnäkymistä vuonna 2015.

Vaikka raportissa kiitelläänkin eteläpohjalaista yrittäjyyttä, puuttuu maakunnalta ministeriön mukaan visionäärejä. Alueella on vähän korkeaa arvonlisää tuottavia suuria veturiyrityksiä.

– Maakuntaan tarvitaan lisää eri toimialoilla operoivia visionäärisiä yrityksiä, jotka tähtäävät pitkälle tulevaisuuteen ja pyrkivät määrätietoisesti globaaleille markkinoille, raportissa todetaan.

Työllisyysnäkymiä raportissa luonnehditaan vaisuiksi. Kone- ja metalliteollisuudessa tilauskannat vaihtelevat paljon. Puusepän- ja taloteollisuuden osalta näkymät ovat kokonaisuutena melko vaisut. Odotukset ovat varovaiset myös kaupan ja palveluiden alalla, mutta Powepark ja Tuurin kauppakeskittymä nostavat matkailun odotuksia.

Elintarviketeollisuudessa suuryritysten tekemät alueelliset investoinnit ovat pitäneet yllä positiivista pohjavirettä.

Lue aiheesta lisää perjantain lehdestä!

SARIANNE TEKONIEMI

Ilmoita asiavirheestä