Onko henkilöstö vain ikävä menoerä vai onko se sittenkin koko yrityksen tai organisaation elämänlanka, jota kannattaa vaalia hyvällä henkilöstöjohtamisella?
Vaasan yliopiston henkilöstöjohtamisen tutkijoiden Susanna Kultalahden , Jenni Kantolan ja Katja Ekmanin mukaan onnistunut henkilöstöjohtaminen takaa yrityksen menestyksen. He luennoivat huomenna aiheesta Minä ja tiede -yleisöluennoilla Seinäjoella.
Tutkijat ovat mukana professori Riitta Viitalan johtamassa HERMES-tutkimusohjelmassa, jossa on kartoitettu henkilöstöjohtamista suomalaisissa pk-yrityksissä ja sen yhteyttä yritysten menestykseen.
Laaja tutkimus osoittaa, että pk-yritysten henkilöstöjohtamisessa riittää kehitettävää.
– Esimiestyön laatu vaikuttaa laajasti henkilöstön osaamiseen, hyvinvointiin ja suoriutumiseen. Yrityksissä koettiin, että esimiestyö tarvitsee vahvaa kehittämistä. Myös esimiesten rooli organisaatiossa ja vastuut vaativat selkeytystä, Kultalahti, Kantola ja Ekman sanovat.
Minä ja tiede -yleisöluento "Hyvän henkilöstöjohtamisen lähteellä" pidetään Seinäjoen kaupunginkirjaston Jaaksi-salissa tiistaina 18. huhtikuuta kello 18. Keskustelevalle luennolle on vapaa pääsy.