Ihmisiä aseella uhkaillut mies aiheutti mittavan poliisioperaation perjantai-iltana Vaasan Hietalahdessa.
Poliisi sai hieman seitsemän jälkeen illalla tiedon, että mies uhkasi käsiaseella ihmisiä yksityisasunnossa Skoonenkadulla. Asiasta teki ilmoituksen asunnosta pois päässyt henkilö.
Ensi tietojen perusteella poliisi käynnisti ison poliisioperaation, johon osallistui puolenkymmentä partiota. Mies saatiin kiinni kerrostalon rappukäytävästä kahdeksan aikaan illalla.
– Henkilö on nyt poliisin hallussa, kertoo komisario Pauli Latvanen Pohjanmaan poliisista.
Poliisin alustavien arvioiden mukaan miehen ase oli starttipistooli, eli ei oikea käsiase. Asetta käytetään esimerkiksi urheilukisojen lähtölaukauksissa.
– Starttipistooli on periaatteessa harmiton, mutta työllistää usein poliisia, kun niitä nähdään ihmisillä julkisilla paikoilla, Latvanen kertoo.
Miehen aseella uhkailu on kirjattu tutkittavaksi ampuma-aserikoksena. Myöhemmin tutkinnassa selviää tarkemmin aseen laatu ja sitä myötä myös se, onko kyse edes rikoksesta.
JATTA LAPINKANGAS