Mies sytytti asun­ton­sa tuleen Kas­pe­ris­sa – Palo pal­jas­ti törkeän huu­me­ri­kok­sen, huu­me­ri­kok­sen tut­kin­ta karmeat epäilyt Tam­pe­reel­la

Parhaillaan pitkää vankeusrangaistusta istuva eteläpohjalaismies oli vapaalla jalalla keväällä 2025, kun hän päätti polttaa kerrostaloasunnon Seinäjoen Kasperissa.

Seinäjoki
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus käsitteli tulipaloa, jossa syyttäjä katsoi ainakin 25 ihmisen olleen vaarassa.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus käsitteli tulipaloa, jossa syyttäjä katsoi ainakin 25 ihmisen olleen vaarassa.
Kuva: Jaakko Elenius

Mies sytytti asunnossaan Seinäjoen Kasperissa tulipalon huhtikuussa 2025. Parikymppinen mies teki tulen lattialle kahdeksankerroksisen kerrostalon toisessa kerroksessa.

Sytyttäjä oli majaillut jonkin aikaan seinäjokelaismiehen vuokra-asunnossa Urpuviidalla. Puolustuksen mukaan hän oli tekoiltana vainoharhainen ja psykoottinen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä