Mies soitti Kon­tu­lan os­tos­kes­kuk­sen tu­li­pa­los­ta hä­tä­kes­kuk­seen ennen kuo­le­maan­sa

Poliisin käsitys on, että mies ei päässyt enää poistumaan varastotilasta.

Helsinki
Palopaikka on yhä eristettynä ja siellä tehdään tutkimuksia.
Palopaikka on yhä eristettynä ja siellä tehdään tutkimuksia.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Helsingin Kontulan ostoskeskuksen tulipalossa maanantain vastaisena yönä kuollut mies soitti ennen kuolemaansa hätäkeskukseen, kertoo tapauksen tutkinnanjohtaja Tuomas Lindholm Helsingin poliisista STT:lle.

Poliisin käsitys on, ettei mies kuitenkaan päässyt enää poistumaan varastotilasta, jossa hän oli työtehtäviensä takia.

– Siellä on mitä ilmeisimmin ollut voimakkaat palokaasut, Lindholm sanoo.

Lindholmin tiedon mukaan hätäkeskus ohjeisti miestä, mutta tilanteessa ei ollut tehtävissä paljoakaan.

Mies oli syntynyt 1960-luvulla.

Ravintolan takatiloissa paloi

Lindholm sanoi tiistaina keskipäivällä, että senhetkisen käsityksen mukaan palo oli lähtenyt muualta kuin varastotilasta. Varaston lisäksi on palanut osa ravintolasta.

– Vaikuttaa siltä, että nimenomaan ravintolan takatiloista on kattoa myöten palanut huoneistoa.

Tällä hetkellä poliisi ei epäile asiassa rikosta. Lindholm kertoi tiistaina, että palopaikka on yhä eristettynä ja siellä tehdään tutkimuksia.

Ensimmäinen ilmoitus palosta tuli hätäkeskukseen maanantaiyönä ennen kello kahta.

Miehen soittamasta hätäkeskuspuhelusta kertoi ensimmäisenä Yle.

Ilmoita asiavirheestä