Kristiinan Metsälässä valtatie kahdeksan varrella sijaitsevaa legendaarista Metsälän baaria uhkasi sulkeminen vuodenvaihteessa, kertoo toinen baarin nykyisistä yrittäjistä Minna Forsman.
Baarin toinen yrittäjä Metsälästä kotoisin ja siellä elämänsä asunut Nils Levanen on ollut baarissa yrittäjänä vuodesta 2021 lähtien.
Hän on koko elämänsä ajan työskennellyt kyseisessä paikassa.
Vuonna 2021 oli samanlainen tilanne käsillä. Metsälän baarin ovet olisi pistetty säppiin, jos Levanen ei olisi hypännyt yrittäjän pestiin.
Isojoen Kärjenkoskella asuva Forsman päätyi baariin työntekijäksi sattuman kautta pari vuotta sitten.
- Poikani Juho kyseli ensin baarista töitä, mutta opintojen takia hän ei olisi kauaa ehtinyt paikassa työskentelemään. Sitten äiti tuli kuvioihin, naurahtaa Forsman.
Forsmanilla on kokemusta yrittäjyydestä ainoastaan maatilan puolelta. Uhka baarin sulkemisesta sai hänet ryhtymään baarin toiseksi yrittäjäksi.
- Tuli sellainen fiilis, ettei baaria viitsisi sulkea.
Yrittäjien lisäksi baarissa työskentelee työntekijä Anna-Liisa Lihavainen Merikarvialta.
Tärkeä paikka monelle
Baarissa pistäytyvät sekä rekkakuskit että kyläläiset.
Kesällä ja loma-aikoina baarissa piipahtaa tavallista enemmän ohikulkijoita.
Paikka on auki jokaisena päivänä ympäri vuoden. Lounasta tarjoillaan arkisin, muutoin asiakkaat voivat tilata itselleen grilliruokaa. Lisäksi baariin voi pysähtyä nauttimaan kahvikupposesta.
- Meillä on tässä myös matkahuolto, veikkaus ja pieni elintarvikepuoti, Forsman täsmentää.
Hänen mukaansa baari toimii hyvänä levähdys- ja pysähdyspaikkana rekkakuskeille ja ohikulkijoille.
- Metsälän alueen asukkaille tämä on todella tärkeä paikka.
Karaokea kerran kuussa
Päivät baarissa venyvät pitkiksi. Lounasaikaan pytingissä tarvitaan kaksi työntekijää. Illat ja viikonloput hoidetaan yhden henkilön voimin.
Innokkaana laulajana ja karaokenvetäjänä Forsman tuo omat karaokelaitteensa baariin kerran kuussa ja vetää asiakkaille karaokea.
Hänen mukaansa karaokeillat ovat olleet suosittuja.
- Baarissa on hyvä tanssi- ja karaokepuoli, kertoo Forsman.
Intoa löytyy edelleen
Levanen olisi jo eläkeiässä, mutta intoa häneltä vielä löytyy baarin pyörittämiseen.
- Pyöritetään niin kauan, kun vain jaksaa, toteaa Levanen.
Forsman nauttii asiakaspalvelutyöstä.
- Asiakkaat ovat ihania, hän kehuu.
Yrittäjät toivovat, että ihmiset löytäisivät tiensä legendaariselle Metsälän baarille.
- Isot huoltoasemat syövät pienempien suosiota, mutta on myös niitä ihmisiä, jotka haluavat asioida tällaisissa pienissä paikoissa, Levanen pohtii.
- Monet luulevat paikan olevan kiinni, vaikka näin ei ole. Toivomme, että ihmiset löytäisivät baariin, Forsman toivoo.
Kiinteistö on ollut jo useamman vuoden ajan myynnissä. Sen omistavat Metsälässä asuvat Marja-Riitta ja Matti Sevón.