Asuntomessujen opastusta parannetaan avajaisviikonlopun jälkeen. Messujen ainoa yleisöparkki on Seinäjoen ravirata, mutta messuvieraiden keskuudessa on ilmennyt epätietoisuutta siitä, mihin auton voi pysäköidä. Opastekylttejä aiotaankin pystyttää vielä lisää.
– Lisäämme ohjeistusta Seinäjoen keskustaan siltä varalta, että joku autoilija eksyy sinne. Kylttejä laitetaan lisää myös ihan raviradan lähelle. Opastus raviradalle on tähän mennessä ollut Vaasantien kautta, ja muuta kautta tulevien on myös löydettävä radalle, sanoo Seinäjoen asuntomessujen projektipäällikkö Kirsi Joensuu.
Kaikki opasteet vievät raviradalle. Kaikki yksityisautoilla saapuvat vieraat, myös lähistöltä tulevat, ohjataan raviradan messuparkkiin. Kaupungin keskustassa ei ole ohjeistusta Pruukinrannan messualueelle, jotta pääporteille ei kertyisi autojen sumaa.
Joensuun mukaan kyltit ja ohjeistukset ovat pääosin kunnossa.
– Etelästä päin tullessa opasteita on Jalasjärveltä asti, ja muualtakin lähestyttäessä niitä on jo hyvin kaukana. Palautteiden mukaan perille löytää kyllä hyvin, jos seuraa näitä opasteita.
Opasteiden avulla perille löysivät myös Markus ja Johanna Nyman, jotka ajoivat lastensa kanssa Kaarinasta asuntomessuille.
– Osoite löytyi messulehdestä, ja opasteet toivat perille, vaikka välillä pääsi vähän eksymäänkin, Markus Nyman sanoo.
He eivät harkinneetkaan parkkipaikan etsimistä lähempää messualuetta, vaan tyytyivät ravirataparkkiin.
– Pääsi ensimmäistä kertaa kävelemään raviradalle, Markus Nyman sanoo.
Navigaattorit ovat aiheuttaneet ongelmia joillekin autolla saapuville asuntomessuvieraille.
– Navigaattorit lähtevät ohjaamaan vähän erilaisille reiteille. Olemme nyt tarkentaneet navigaattoriin kirjoitettavaa osoitetta ja päivittäneet sen asuntomessujen nettisivuille, Joensuu kertoo.
Hänen mukaansa navigaattori ohjaa tulijan varmasti ajamaan Vaasantien kautta, jos määränpääksi kirjoittaa Hevostien.
Raviradan messuparkista vieraat kuljetetaan bussilla asuntomessualueelle. Bussikuljetus sisältyy 10 euron hintaiseen pysäköintimaksuun. Messubussien luvataan kulkevan 10–15 minuutin välein.
Osa messuvieraista etsii parkkipaikkoja omin luvin lähempää asuntomessualuetta.
– Ainahan ihminen haluaa mahdollisimman lähelle porttia, Joensuu sanoo.
Sen vuoksi kaupungin tekninen lautakunta päätti keväällä, että tietyt alueet Pruukinrannan lähistöltä merkitään pysäköintikieltoalueiksi. Opasteet ohjaavat autoilijoita raviradalle myös messualueen lähistöltä.
– Lisäksi nettisivuilla ja mainonnassa kerromme raviradan messuparkista ja siitä, että autolla ei kannata tulla asuntomessualueen lähelle.
Asuntomessujen yleisöparkiksi harkittiin aluksi myös lentokenttää. Valinta kohdistui kuitenkin ravirataan, sillä se on helpommin saavutettavissa.
– Itäväylän valmistuttua kaikki tiet vievät raviradalle, tuli sitten mistä suunnasta tahansa. Lisäksi sopimuksessa lukee, että asuntomessuilla on oltava yksi yhtenäinen parkkialue, Joensuu kertoo.
Siksi pienemmät pysäköintialueet eivät tulleet kyseeseen. Koko automäärälle esimerkiksi Törnävän kenttä olisi ollut liian ahdas. Se myös oli messujen alkaessa Provinssin jäljiltä aidattuna.
– Viimeisellä viikolla messuille tulee paljon ryhmiä. Harkitsimme Törnävän kenttää bussiparkiksi, missä bussit voivat odottaa vieraiden ollessa messuilla. Bussien odotusparkki löytyi kuitenkin ihan tien toiselta puolelta, missä laajennetaan sairaala-aluetta.
Jyväskylästä asuntomessuille saapuneet Pirkko-Liisa ja Reijo Silgren ymmärtävät, että parkkialueen on oltava raviradalla.
– Tietysti olisi hienoa päästä autolla lähelle messualuetta, mutta ei tällaisia parkkitiloja löydy mistä tahansa, Reijo Silgren sanoo.
He eivät harkinneet auton jättämistä Pruukinrannan lähistölle, sillä eivät ulkopaikkakuntalaisina tunne seutua. Näin oli helpompi.
– Ostimme netistä pääsyliput ja parkkiliput jo valmiiksi, Pirkko-Liisa Silgren sanoo.