”Men­nään Kit­rol­le” – Ala­jär­ven sta­dio­nin uusi nimi tuo euroja, mutta vaatii vielä to­tut­te­lua

Alajärvi
Alajärven Ankkureiden kotipesä on saanut uuden nimen.
Alajärven Ankkureiden kotipesä on saanut uuden nimen.
Kuva: Erja Pekkala

Alajärven pesäpallostadion tunnettiin vuosikymmenten ajan Kitrona, mutta nyt se kantaa uuden pääyhteistyökumppanin nimeä – Saltex Areena.

Nimenmuutoksen taustalla on Ankkurien kannalta taloudellisesti merkittävä sopimus, jonka toivotaan vahvistavan seuran asemaa Superpesiksessä. Sarjan pienimmällä pelaajabudjetilla operoiminen tuo omat haasteensa.

Alajärven Ankkuritpesis ry:n puheenjohtajana viidettä kautta toimivan Tapio Kantokosken mukaan sopimus tuo seuralle merkittävää taloudellista tukea.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä