Vaasan sairaanhoitopiirin johtaja Marina Kinnunen on valittu vuoden tehyläiseksi johtajaksi.
Kinnunen on työskennellyt johtavana ylihoitajana vuosina 2012–2017, jona aikana määräaikaisen hoitohenkilöstön määrä puolittui sairaanhoitopiirissä.
Tehyn Vaasan keskussairaalan ammattiosasto on kokenut yhteystyön Kinnusen kanssa erittäin hedelmälliseksi. Kinnusta kiitellään erityisesti henkilöstön kuuntelemisesta ja mukaan ottamisesta.
Kun Kinnunen aloitti uutena sairaanhoitopiirin johtajana, hän kertoi ottaneensa vuoden alusta käytännöksi kerran kuussa koko henkilöstölle pidettävän tiedotus-, vaikuttamis- ja keskustelutilaisuuden. Siellä esitellään ajankohtaisia asioita ja vastataan kysymyksiin, joita henkilöstö voi esittää etukäteen. Tilaisuudet nauhoitetaan, ja ne voi katsoa intranet-sivuilta, koska kaikki eivät pääse paikalle.
– Haluan, että henkilöstö pääsee vaikuttamaan työhönsä ja työyhteisöömme, Kinnunen sanoi maaliskuussa.
Sairaanhoitajasta tohtoriksi ja johtajaksi
Kinnunen aloitti uransa sairaanhoitajana kirurgisella vuodeosastolla ja siirtyi myöhemmin potilasturvallisuuden kehittämisen pariin projektikoordinaattoriksi. Vaasan sairaanhoitopiirin johtajan tehtäviä hän on hoitanut vuoden 2018 alusta. Hän työskentelee virkansa ohella myös Pohjanmaan maakuntauudistuksessa sote-muutosjohtajana osa-aikaisesti.
Kinnunen väitteli Vaasan yliopistossa 2010 kauppatieteiden tohtoriksi sairaalaorganisaation virheistä oppimisen prosessista. Hänet on palkittu työstään myös Venny Snelmannin tunnustuspalkinnolla ja potilasturvallisuuden ansiomerkillä.
Tehy valitsi vuoden tehyläisen johtajan yhdeksännen kerran. Valinnan tekee Tehyn hallinnon jaosto. Palkinto kunniakirjoineen luovutettiin Tehyn Johtamisen ja esimiestyön päivillä Helsingissä, jotka pidetään 17.–18. toukokuuta.